За поставяне на бариери или други заграждения, които ограничават свободния пешеходен достъп до плажовете, ще се налагат глоби от 3 хил. до 5 хил. лв., ако нарушителите са граждани, и от 5 хил. до 10 хил. лв., ако са фирми. Това предвиждат промени в Закона за устройството на черноморското крайбрежие, пуснати от Министерството на туризма за обществено обсъждане, съобщава вестник "Стандарт".

Ако някой се опита да ограничи правото на гражданите на свободен и безплатен достъп до плажа, като им иска такса, ще отнесе глоба от 2 хил. до 4 хил. лв., ако е физическо лице, или имуществена санкция от 5 хил. до 10 хил. лв., ако е фирма. При повторно нарушения глобите стават по-големи.

Предвиждат се и по-големи санкции за концесионерите на плажове, които нарушават правилата. Ако те не осигурят поне половината от територията на плажа за свободно плажуващи, ведомството предлага глоба от 1 000 до 5 хил. лева за физическите лица, и санкция за фирмите от 5 хил. до 10 хил. лв. При повторно нарушение глобата се увеличава на от 2 хил. до 6 хил. лв., а имуществената санкция става от 6 хил. до 12 хил. лв.

Ако концесионер не е обозначил свободната зона на плажа с указателни табели, се предлага глоба от 500 до 1000 лв. или имуществена санкция в размер от 700 до 1 400 лв.

При разполагане на повече преместваеми обекти от допустимото в закона (2% от площта на плажната ивица) се предвижда глоба от 1 000 до 5 хил. лева или имуществена санкция от 2 хил. до 20 хил. лв.

При поставяне на обекти върху дюни в зоните А и Б, т.е. на 100 м от брега и на 2 км зад 100-метровата ивица, и в урбанизирани територии се предвижда глоба от 1000 до 5 хил. лв. или имуществена санкция от 2 хил. до 10 хил. лв.

Глоби се предвиждат и за концесионерите, които без да имат право, предоставят на плажуващите принадлежности срещу заплащане или обвързват ползването им с други услуги – от 2 хил. до 6 хил. лв. или имуществена санкция от 4 хил. до 20 хил. лв.

Министерството на туризма пак предлага идеята за категоризиране на плажовете според това дали се намират в населени места и каква инфраструктура има около тях. Подобни промени в закона вече бяха предложени през лятото, но те така и не стигнаха до Народното събрание.

Предлага се групирането на плажовете в четири категории – в урбанизирани територии, в неурбанизирани територии, но в близост до туристическа дестинация, в неурбанизирани територии, които са отдалечени от туристически дестинации, и плажове с ограничено ползване или развиване на специален вид туризъм.

Предвижда се към първите три основни категории да има по три подгрупи плажове, които ще се определят въз основа на показатели като леглова база, максимален брой плажни места, релеф, морско дъно и т.н.