Очакваме 2018 да е най-успешната в цялата история на статистиката в българския туризъм с над 9 млн. туристически посещения на чужденци. Отчитаме и 7,2 млрд. лв. приходи от международен туризъм за единадесетте месеца на миналата година – повече, отколкото за цялата 2017-а. Данните ще бъдат съобщени в края на този месец. Това говори, че секторът се развива наистина устойчиво и с всяка нова година надгражда постигнатото. Това заяви министърът на туризма Николина Ангелкова в сутрешния блок на bTV.
Само по инициативата Пловдив – европейска столица на културата 2019 г. се очакват близо 2 млн. туристи. Така ще дадем още една възможност да покажем многообразието на нашата страна пред света и потенциала на българския туризъм.
Зимният сезон също стартира много добре с около 5% ръст на посещенията, посочи министър Ангелкова. Най-многобройни са гостите от Гърция, Румъния, Великобритания, съседните страни, дори и от конкурентите ни Германия, Австрия и др.
Тя акцентира, че през настоящата година фокус ще бъдат инвестициите в сектора и вътрешният туризъм. Ще бъдат организирани инвестиционни турове, които да запознаят бизнеса с възможностите на България като целогодишна дестинация.
По повод разрушаването на дюните в района на къмпинг „Смокиня“ министър Ангелкова бе категорична, че превенцията срещу подобни вандалски актове ще продължи и контролът ще е безкомпромисен. Независимо от режима на собственост, в Закона за защитените територии е записано, че дюните трябва да бъдат опазвани от всички. Законодателството предвижда до 3 години затвор и от 2 000 до 10 000 лв. глоба.
Тя благодари на всички институции, които реагираха светкавично и взеха необходимите мерки, и обеща още по-засилен контрол. Министерството вече е сформирало свои мобилни екипи, които ще правят мониторинг на Черноморието целогодишно, а не само през лятото.
Заради тази превенция е предвидено с промените в Закона за устройството на Черноморското крайбрежие да се увеличи размерът на санкциите – до 50 000 лв. за юридически лица
На въпрос за перспективите за развитие на ски зона Банско министър Ангелкова поясни, че за икономиката на страната е важно да се развива зимният туризъм не само на Банско, но и в Боровец, Витоша, Пампорово и курортите в Стара планина при спазване на действащото екологично българско и европейско законодателство. Тя уточни, че Министерството на туризма не е ресорното ведомство за приемане на планове за управление на националните паркове, както и за провеждане на концесионни процедури в планински курорти.
Няма как да коментирам решението на ВАС за парк Пирин, всеки е длъжен да го спазва, каза министър Ангелкова.
0 Коментара