Търговските вериги, работещи в България, поискаха редица промени в трудовото законодателство. Според тях, те ще повишат ефективността на икономиката и ще доведат до намаляване на сивия сектор, което ще увеличи доходите.
Основните промени, поискани от членовете на Сдружението за модерна търговия, в което членуват Billa, dm, Kaufland, Lidl, Mr. Bricolage и T MARKET, са премахване на ограниченията за полагане на извънреден труд, почасово наемане на служители, гъвкави възможности за формиране на трудовото възнаграждение, срочни трудови договори, улесняване на дуалното обучение и по-лесно въвеждане на нови професии.
Ето и подробните промени, обобщени от Сдружението за модерна търговия:
Възможността за извънреден труд ще повиши доходите на хората
Съгласно чл. 143, ал. 2 от Кодекса на труда, извънредният труд у нас е допустим само по изключение. Това ограничава оперативно компаниите и хората, които искат да работят повече и така да увеличат доходите си. Според актуални данни на Евростат, едва 0,6% от хората у нас работят повече от 49 часа седмично, което е много по-ниско от средните за ЕС 5,5%. Експерти от веригите коментират, че това число е нереалистично и доказва, че в България извънреден труд се полага нерегламентирано, което ощетява бюджета. Освен това представлява нелоялна конкуренция спрямо компаниите, които спазват правилата и отчитат и заплащат коректно отработеното от служителите си.
Тази ситуация може да бъде разрешена с отпадане на ограничението за полагане и планиране на извънреден труд. Друг вариант според експертите на СМТ е да се увеличи обхватът на предвидените в КТ изключения. Възможно решение е и да се променят ограниченията за извънреден труд като продължителността му не може да надвишава 30 часа дневен или 20 часа нощен труд през 1 календарен месец; 6 часа дневен или 4 часа нощен труд през 1 календарна седмица или 3 часа дневен или 2 часа нощен труд през 2 последователни работни дни.
Въвеждането на европейски практики за отчитане на работното време ще повиши ефективността на бизнеса
Един от основните проблеми, посочени от участниците в анкетата е свързан с формалните изисквания в КТ, свързани с изготвянето и съхранението на работни графици. В момента се прилага така наречената "Форма 76", която работодателите са задължени да ползват за планиране и отчитане на работното време. Затруднението идва от факта, че тя е доста остаряла като формат и концепция, но е единственият документ, който инспекцията по труда приема. В същото време членовете на СМТ използват доказано международно ноу-хау от компаниите майки и прилагат в България международно доказани електронни системи за планиране и отчетност на работното време до минута.
Решението на тази ситуация е във въвеждането на базови изисквания по отношение на планирането и отчитането на работното време. Така всяка компания ще може да използва собствени системи, което би било огромно улеснение за бизнеса.
Гъвкавостта при формиране на заплатата стимулира работниците и възнаграждава справедливо усилията
Според сега действащите разпоредби за еднакъв труд се дължи еднакво заплащане. Това изискване ограничава работодателите да стимулират добрите си и амбициозни служители, които биха искали да се откроят сред колегите си. Ето защо отпадането му ще има положителен ефект, тъй като ще повиши вътрешната конкуренция и по-големите усилия ще бъдат по-добре възнаградени. Според експертите на СМТ, решението е в промени в Кодекса на труда, които да предоставят по-голяма гъвкавост на бизнеса при определяне на трудовите възнаграждения.
Почасовото договаряне е модерна форма, която дава повече възможности и на служителите, и на компаниите
Според участниците в анкетата, към момента работодателите нямат възможност да наемат хора почасово, което е разпространена практика в страните от ЕС и дава възможност на хората да съчетават няколко трудови ангажимента. В същото време, в България се полага такъв тип труд. Хиляди хора съчетават няколко работи като често за допълнителните си ангажименти получават заплащане "на ръка". Това ощетява работника, който не може да се ползва от социалните придобивки за положения труд. Ощетен е и бюджетът на страната, който не получава дължимите данъци и осигуровки.
Според членовете на СМТ решението е промяна на Кодекса на труда, която да позволи на един човек да сключва няколко трудови договора при ясно дефиниран ангажимент към работодателите. Така хората, които желаят, ще могат да увеличат дохода си, а компаниите ще могат да планират по-добре процесите.
Срочните трудови договори ще повишат ефективността на бизнеса
Възможността за наемане на служители за определен период от време при сезонни пикове за бизнеса ще помогне за увеличаване на ефективността на бизнеса. Подобна промяна би била от полза за редица бизнес сектори. Търговците биха се справили по-добре при пиковете на пазаруването в края на ноември и Коледа; туристическият бранш би посрещнал по-уверено гостите през лятото, а земеделските производители ще могат да планират по-добре кампаниите си. В крайна сметка разрешаването на сключване на срочни трудови договори, ще доведе до по-голяма ефективност и по-добра услуга за клиентите.
Въвеждането на утвърдени на Запад професии ще повиши клиентското изживяване
Отново с цел предоставяне на по-добри услуги и повишаване на клиентското изживяване са свързани и някои конкретни предложения за въвеждане на нови професии в България. пример за това е професията "дрогерист" или "консултант козметични, парфюмерийни и биологични продукти и битова химия", за чието въвеждане работи dm България през последните две години.
Това е професия, която в страни като Австрия и Германия съществува от десетилетия и е базова за сектора на търговията с дрогерийни стоки. Дрогеристът е човек, който много добре познава продуктите за лична хигиена, парфюмерия, хигиена на дома, грижа за бебето и домашните любимци и може професионално да помогне на клиента при пазаруването. Въвеждането на тази професия ще донесе редица позитиви. Хората ще спечелят от компетентната консултация. Това ще бъде от полза и за развитието на целия сектор на търговията с дрогерийни стоки. Той ще стане много по-разпознаваем и все повече хора ще предпочитат да пазаруват в специализирани магазини.
Намаляване на административните изисквания при дуалното обучение е инвестиция в пазара на труда
Въвеждането на дуалното обучение е огромна стъпка за справяне с предизвикателствата пред пазара на труда и за подготовка на кадри, които отговарят на нуждите на бизнеса. За съжаление, според участниците в анкетата, в системата има редица ограничения, които затрудняват ефективното ? прилагане. Сред тях са: задължението за получаване на разрешение за работа от Инспекцията по труда; множеството формални предпоставки и изисквания за работодателите, за да могат да участват в дуално обучение; липсата на регулация на заплатите отпуските и болничните на учениците и много други.
Според експертите на СМТ всички тези затруднения могат да бъдат преодолени чрез премахване на посочените рестрикции и ограничения. Стъпка в правилна посока би било и назначаването на експерти в МОН, които да отговарят само за дуалното обучение и да предоставят компетентна и изчерпателна информация на всяка фирма /моней.бг/
Наскоро в социалните мрежи нашумя т. нар. дубайски шоколад. Той стана популярен покрай видео в TikTok на инфлуенсърката Мария Вехера, която е снимала ка…
0 Коментара