Светлините на автомобила правят шофирането по-безопасно, тъй като ви осигуряват видимост на пътя и позволяват на другите участници в движението да ви забележат отдалеч.
Но за да можете да се възползвате максимално от функциите им е необходимо както да ги познавате добре, така и да сте напълно наясно кога и как да ги използвате.
И разбира се, важно е да знаете как правилно да ги поддържате.
Източник на изображение: freepik.com
Видове светлини: кога и как да ги използвате
Въпреки, че има повече, основните видове са няколко: фарове (къси, дълги, за мъгла), аварийни, мигачи, стоп светлини, задни светлини.
Фарове
Може да се каже, че това са основните и най-важни светлини на вашия автомобил. Те имат за задача да осветяват ефективно пътя пред вас и да ви осигурят перфектна видимост.
В зависимост от предназначението си, фаровете биват: къси, дълги или за мъгла.
Къси: Те осветяват пътя пред вас на разстояние от около 30 метра. Тези автомобилни светлини са сред най-използваните, защото отговарят на различни нужди.
Използват се както в населените места и по магистралите, така и през деня, през нощта, Често се използват дори като светлини при влошени метеорологични условия (при сняг или дъжд).
Дълги: Те са изключително мощни фарове, които осветяват пътя пред вас до 100 метра.
Тъй като са много силни и заслепяват другите водачи, дългите светлини се използват само в тъмната част на деня и то когато в насрещното платно не се движат други автомобили.
Казано иначе, ако насреща ви има автомобил, за да не го заслепите трябва да превключите от дълги на къси.
Фарове за мъгла: Предлагат в комплект предни и задни и са проектирани така, че лъчът им може да преминава през мъглата и да осигурява необходимата видимост.
Обикновено, за да се включат фаровете за мъгла преди това трябва да се включат късите фарове.
Аварийни
Намират се странично във всички ъгли на вашия автомобил и се използват, когато се налага да предупредите останалите участници в движението, че има някакъв проблем, заради който ви се налага да спрете на пътното платно.
Мигачи
Заемат същите позиции като аварийните и се използват, когато трябва да покажете на останалите водачи, че възнамерявате да предприемете някакво действие (завиване, изпреварване и т. н.)
Стопове
Този вид светлини се намират в задната част на МПС - то и задължително светят в червено. Те се включват автоматично, когато използвате спирачката на автомобила.
Задни светлини
Задните фарове са разположени непосредствено до стоповете и също като тях светят в червено. Активизират се едновременно с включването на предните фарове на колата.
Какво включва поддръжката на фаровете?
Настройка на фаровете
За да сте спокойни, че светлините на автомобила ви са наред, проверявайте поне веднъж в месеца дали са настроени правилно.
Проверката можете да направите и у дома. Един от най-лесните начини да проверите дали са регулирани правилно е като паркирате автомобила си на 8 метра от висока, равна стена, включите фаровете и разгледате внимателно проекцията.
Почистване на фаровете
Почистването също е много важно, особено ако “стъклата” на фаровете са покрити с прах, мръсотия или са с полепнали инсекти.
С почистването на фаровете можете да се справите отлично и сами. За целта просто трябва да използвате подходящите почистващи препарати и мека кърпа.
Източник на изображение: freepik.com
Заменяйте своевременно изгорелите крушки
Ако забележите, че някои от фаровете ви не работят, защото някоя от крушките е изгоряла, заменете я, без да отлагате.
Добре е да знаете обаче, че трудността при смяната на крушките зависи както от модела и марката на автомобила, така и от типа крушки, които използвате.
При някой модели автомобили смяната е много лесна, но при други със сигурност по-доброто решение би било да се обърнете към квалифициран механик или към вашия сервиз.
0 Коментара