Тази неделя, 26.11.2023 г., Бургас се събра на специална духовна служба в Държавната Опера. В чест на своите 30 г. на сцената, Мариус Куркински постави своя "Нашенец" по Чудомир. Пред публиката оживяха разказ след разказ, от "Горкият ми вуйчо" до "Природата, Енчоо!", всеки един от друг по-интересни и танцуващи по струните на душите в залата. Градът почете един актьор-национално съкровище, почерпи емоции от работата му и му благодари на крака с бурни аплодисменти.
Играещ всички роли и разказвачът едновременно, Мариус Куркински владееше до съвършенство залата. Неповторимата му великанска харизма и плашещо автентичен маниер на потресаващо достоверна игра, засенчи всичко на сцената. И без минималистичните декори наоколо, той може да превърне всяко място в храм на театъра, на вълшебните текстове на големи автори, в сцена на изключителни моноспектакли, в които сменя образ след образ с впечатляващи бързина и майсторство.
Колоритните разкази на Чудомир бяха съвършено обрамчени с меки светлини обгръщащи сцената, като детайли от наратива за още повече достоверност подсилваше озвучаване - като примерно, проливен дъжд. Двамата колоси - единият - чрез писаното слово, оживяло чрез актьорския талант на другия - поведоха публиката на автентично пътешествие из душата и народопсихологията на българите. Оживяваха случка след случка, образ след образ, оставяйки усещането, че сякаш времето не е мръднало и на йота и всичко, описано в Чудомировия свят, е същото и днес.
Главният виновник за моноспектакъла, на който Мариус Куркински е и режисьор, е неговата маминка. Именно баба му се погрижила в ръцете му да попаднат "Нашенци"-те на Чудомир. Днес със сигурност се гордее и свети ярко горе, гледайки как внук ѝ ги съживява един по един на сцените из цялата страна.
Днес пред отново пълна зала предстои втората премира на моноспектакъла за Бургас. Организатори са Кирил Кирилов от Ажур Пико, както и Арт ателие на неуморната Маруся Русева, без която културният живот в морския град щеше да е далеч по-малко оживен и пъстър.
0 Коментара