Ситуацията с намирането на инсулин в аптеките към момента е нормализирана, след като преди 9 месеца беше въведена забрана за износа му. Това обаче не носи сериозно успокоение нито за пациентите, нито за фармацефтите, тъй като рестрикцията се поддържа от заповеди с едномесечен срок на действие, издадени от здравния министър.

Това разказа пред БНР Майя Викторова, асоциация "Диабет".

"Има затишие и само единични случаи на недостиг в определен момент. Понякога има забавяне, но хората с диабет свикнаха да си правят предварителни заявки в аптеките.





Бих искала да знам какви мерки са предприети от министерството на здравеопазването и от НЗОК за трайно решение на проблема с недостига или липсата на инсулини. Това е въпрос, който трябва да бъде решен с най-голям приоритет".

Константин Качулев от Националната аптечна браншова организация, също обясни, че към момента се подсигуряват всички необходими инсулини и лекарства за диабет.

"Не само диабетноболните са в такава рискова категория от внезапна поява на недостиг. Тук може да включим пациентите с множествена склероза, псориазис, автоимунни заблявания, ревматоиден артрит.

Тази забрана не трябва да отпада точно в този момент, след като имаме стабилизация на доставките. При отпадането може да се получи директен и бърз реекспорт на такива продукти, който да влоши за месеци напред ситуацията в страната".

И аз съм пациент, посочи той и обясни, че също е имал проблеми с набавянето на такива лекарства.

"И в момента колегите с упорство и сериозна комуникация достигат до определени количества, въпреки че няма криза".

Интересна е позицята на контрольора – митница и Агенция по лекарствата, обясни Качулев.

Необходимо е да има по-голяма прозрачност, за да знаем точно къде се случва отклоняването на количествата, допълни той.

Константин Качулев обясни и какво се случва, след като беше приета промяна в начина на заплащане на лекарствата към аптеките за сърдечно-съдови заболявания.



"Влошава се икономическото състояние на аптеките. Тази реформа трябваше да бъде обмислена. Масово колеги казаха, че не са получили парите си за периода от 16-30 юни. Това ще се случи след 15 септември. Оказва се, че аптеките ще работят безплатно три месеца".

През юли месец има едно значително увеличаване на аптеките, които са със заличен лиценз, посочи още той.