Отпуснатите от банките заеми за покупка на къщи и апартаменти за година нараснаха с над 25 на сто, показват данни на БНБ. Това е рекорден ръст на ипотечните кредити за времето, откакто Централната банка публикува данни за отпуснатите заеми. Към края на месец юли общият размер на отпуснатите от банките жилищни кредити е 22,73 млрд. лв. Само за година общият размер на ипотечните кредити е нараснал с 4,56 млрд. лв.

Огромният интерес към покупка на имоти се дължи основно на желанието на хората да живеят в по-хубав и по-просторен дом, в престижен район, коментираха брокери на имоти. Освен това много хора искат да спасят парите си от все още високата инфлация, като ги инвестират в недвижим имот. За да осигурят необходимата сума за покупка на хубаво жилище, често към наличните спестявания хората добавят и банков кредит.

Друг съществен фактор за големия интерес към покупката на имоти е предстоящото влизане на страната ни в еврозоната, независимо от това дали въвеждането на еврото ще стане от 1 юли 2025 г., каквато е новата цел на управляващите, от началото на 2026 г. или по-късно. Практиката на страните, които последни влязоха в еврозоната показва, че след приемане на единната валута имотите значително поскъпват. Това стана и в Хърватия, която влезе в еврозоната от януари 2023 г.

Причината за това е, че при въвеждане на еврото интересът на чуждестранни купувачи към имотите в съответната страна значително нараства, това води до покачване на търсенето на имоти и съответно до ръст на броя на реализираните сделки и на цените.

Очакванията на купувачите са, че същото ще стане и в България. Затова много хора искат да купят имот сега, преди цените да станат още по-високи. Имоти купуват както млади хора, които избират първия дом за семейството си, така и хора, които искат да вложат парите си и да реализират печалба. Хората с финансови възможности купуват имоти, за да се преместят в по-хубав дом или, за да осигурят жилище за децата или за внуците си.

Голям ръст има и при отпуснатите от банките потребителски кредити. Към края на месец юли общият обем на потребителските заеми е 18,5 млрд. лв. В рамките на годите те нарастват с близо 2,4 млрд. лв., или с 14,7%. Голяма част от тези заеми са за покупка на мебели, уреди за дома или за ремонт на жилището. Оказва се, че до голяма степен ръстът на кредитирането в страната се дължи на желанието на хората да живеят в по-хубав и по-уютен дом. С ръста на доходите хората искат да се подобри стандартът им на живот, да имат по-голям и по-добре обзаведен апартамент, а тези, които имат финансова възможност, се насочват към покупката на къща. Много хора взимат заеми, за да вложат парите в дома си, а след това с по-високите си доходи ги изплащат.

В резултат общият размер на отпуснатите от банките кредити за домакинствата за година нараства с близо 20 на сто, или с над 7 млрд. лв., и към края на месец юли надминава 43 млрд. лв. През последните години домакинствата взимат много повече заеми от бизнеса. В рамките на година отпуснатите от банките кредити на фири нарастват с 8,7% и достигат 46,46 млрд. лв. Ако тенденцията хората да взимат повече заеми от предприятията се запази, след една-две години общият размер на кредитите за домакинствата ще надмине отпуснатото от банките финансиране на предприятията за покупка на машини, оборудване и за оборотни средства, необходими за бизнеса им.
Източник: Труд