Десетки сгради от 13.-14. век, вкопани дълбоко в земята с тесни улички между тях, подобно на "града на хобитите" от „Властелина на пръстените“, закриха тримесечните разкопки на Перперикон.

През тази година се разкрива изцяло южния квартал на скалния град, който има много древна история – бил е римски град, а по-късно християнски център.

„През седми-осми век Византийската империя навлиза в един период на упадък и всичко това е изоставено, за да се възроди вече към 13.-14. век като средновековен град“, обясни проф. Николай Овчаров, който показа къщичките пред камерата на bTV.

„В централата част, която вече сме разкрили – в Акропола на Перперикон, са били богатите благородници. Там имаме много хубави сгради. Сега обаче сме в бедните квартали на града – на около 100 метра от цитаделата на Перперикон. Не за първи път ние откриваме такова струпване на сгради. Имаме около 10 сгради, които са буквално вкопани в останките на сградите от римския период“, посочи още археологът.

Той коментира, че през 13. век секторът е представлявал една огромна руина, в която по-късно хората са започнали да вместват полуземлянките си.

„Самият Толкин е работил и на разкопки и когато пише „Властелинът на пръстените“, той вече е видял подобни сгради в селище в Средна Англия.