С промени в изискванията към болниците тази година ТЕЛК комисиите бяха значително увеличени - от 70 на 110, но сега се оказва, че част от тях отказват да работят, а над 20 болници отказват да разкрият такава комисия, въпреки че са длъжни. Това става ясно от мотиви към промени в наредба на здравното министерство, с които на пожар ще се увеличат бонусите за предсрочно издаване на експертно решение от 60 на 100 лв. Целта е да се мотивират лекарите да участват в тази неблагодарна работа, а оттам да се подобри и достъпът на хората до медицинска експертиза. Промените се пускат за обществено обсъждане преди бюджетните закони, за да може поне в последните три месеца на годината заплащането да е по-добро.
През март всички държавни и общински многопрофилни болници и комплексните онкологични центрове бяха задължени да създадат териториална експертна лекарска комисия (ТЕЛК). В университетските болници и тези със смесено държавно и общинско участие трябва да се създадат най-малко две комисии. Тъй като няма толкова желаещи медици да попълнят съставите - това е проблем дори за много по-малко комисии, стана задължително в комисиите да се включват всички началници на клиники/отделения или предложени от тях лекари. Именно в резултат на тези промени, ТЕЛК се увеличиха с 57% и вече са 110.
Проверки в страната обаче показват, че в повечето области има затруднения при изпълнение на разпоредбите, включително и отказ на повече от 20 лечебни заведения да разкрият ТЕЛК. Дори и сред вече създадените комисии се наблюдава нежелание да започнат да функционират, а някои от тях дори заявяват категоричен отказ да осъществяват тази дейност, пише в мотивите към наредбата. Основният мотив, който се изтъква в докладите на РЗИ, е непривлекателността на този лекарски труд на фона на прекалено ниското заплащане.
Лекарите в ТЕЛК получават средно около 1200-1300 лв. месечно - възнаграждение, което е в пъти по-ниско от възнагражденията на лекарите в другите направления, посочват от МЗ. Сега за влязло в сила експертно решение, изготвено предсрочно в срок два месеца от подаването на заявлението, МЗ плаща 60 лв. на решение, ако срещу него няма подадена жалба или при обжалване то е потвърдено от НЕЛК. За една тричленна комисия това са по 20 лв. на човек, докато първичният медицински преглед при всички останали специалисти се заплаща по 40 лв. Затова министерството предлага сумата да се увеличи на 100 лв.
За първата половина на годината предсрочно са издадени около една трета от експертните решения - 35 339. За тях МЗ е изплатило 2,1 млн. лв. В случай, че се запази същата тенденция за броя на издадените експертни решения от ТЕЛК през второто полугодие на 2024 г., при цена 100 лв. за едно експертно решение, за последното тримесечие на годината ще бъдат необходими допълнително около 710 000 лв. Надеждите са, че догодина половината експертни решения ще се издават предсрочно. Както е известно, преди промените имаше забатачени случаи, които чакат 3-4 години решение.
В мотивите има и любопитна статистика на издадените решения, които значително се увеличават. През 2022 г. отчетените решения са 139 442 бр., а през 2023 г. - 183 070 бр., което представлява ръст от 31,3%. Към 30.06.2024 г. са отчетени 104 382 бр., като прогнозният брой до края на годината е около 220 000, при което ръстът спрямо 2023 г. е около 20%.
0 Коментара