Лентикулярни облаци, наричани още по народному лещовидни, стреснаха жители на София, Ямбол и Копривщица през изминалите вечери.
Лещовидните облаци (на латински: Lenticularis с форма на леща, от lenticulalentil) са неподвижни облаци, които се образуват предимно в тропосферата, обикновено в паралелно подравняване по посоката на вятъра. Те често са сравними на външен вид с леща или чинийка.
Причудливата им и красива форма стана повод за много дискусии и въпроси в социалните мрежи, видя "Труд news".
Публикувани бяха десетки кадри на природното явление, което вместо да зарадва, успя да стресне жители в някои краища на България. Снимка, публикувана от столичанката Марика Ташкова от квартал "Овча купел" стана истински хит в необятното интернет пространство. Едни се любуваха на пейзажа, други се паникьосаха от страх.
"Пръскат ни! Това е работа на американците! Байдън иска да ни затрие", "Нищо подобно, кой знае какво е пратил Путин", "Ето защо боледуваме толкова и мрем като пилци", "Това са следи от чиния на извънземни", "Поредната отрова, която дишаме, кой знае с какво ни пръскат от самолетите" - са само малка част от версиите в Мрежата.
"За тези които не знаят и си мислят, че всичко което природата поднася под по-различна форма, са самолети, отрови, извънземни - не, в грешка сте! Тази гледка се нарича "Високо-купести облаци" или "Алтокумулус" - напълно нормално явление, което няма нищо общо с конспирациите. Учете повече, образовайте се, информирайте се, така няма да сте подвластни на глупости. Тези облаци са истинска красота!", съветва Габи Иванова в групата "Красиви Места от България".
Как се образуват
Как се образуват интересните лещовидни облаци, се питат мнозина. Учените разясняват - докато въздухът се движи по повърхността на Земята, често се срещат препятствия, включително природни обекти, като планини или хълмове, и изкуствени структури, като сгради и други конструкции, които нарушават въздушния поток и го превръщат във „вихри“ или области на турбуленция.
Когато влажен, стабилен въздух “тече” над по-голям въздушен вихър, като тези, причинени от планини, серия от обширни въздушни вълни се образува от подветрената страна на планините. Ако температурата на гребена на вълната падне под точката на оросяване, влагата във въздуха може да се кондензира и да образува лещовидни облаци. При определени условия дълги низове от лещовидни облаци могат да се образуват близо до гребена на всяка следваща вълна, създавайки формация, известна като "вълнов облак".
Таня Панчева от Копривщица също засне серия кадри на причудливите облаци. В небето над града се появиха малко по-различни по форма капкови образувания от тези в София. Панчева се радваше на своите фото-находки, докато фотосите не започнаха да се коментират с злъчни конспирации.
"Изглеждат като болест. Много е страшно. Не стойте под тях, могат да ви заразят с нещо", пишат притеснени потребители.
"Няма нищо страшно, това е нормално, рядко срещано и безумно красиво природно явление", успокоява авторката на снимките.
Мима Иванова от Ямбол също публикува нежен залез с лещовидни облаци. "Уникално красиво е, спрете да се страхувате", пише младата дама.
0 Коментара