Домакини вече приготвиха зимнината, а много от тях се възползват от интернет да предлагат свои буркани. Продукцията се продава в сайтове и социални мрежи.

В отговор на наше запитване, от Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) заявиха, че към момента в България не е регламентирано производството на храни в домашни условия с цел търговия, включително домашни консерви и туршии.

Такива храни са предназначени само за лична консумация. “При установяване на храни, произведени в домашни условия по време на извършвания планов официален контрол, както и на контрола по сигнали и жалби на потребители, същите се възбраняват и спират от реализация. На собственика се съставя и връчва Акт за установяване на административно нарушение и разпореждане за спиране на дейността. Извършват се последващи проверки за проследяване на наложените административни мерки”, уточняват от контролната агенция.

А тематични страници във фейсбук имат по около 20 хиляди членове и търговията върви с пълна сила. Пласират се от лютеници и сладка, до консервирани гъби и различни меса и риби в буркани.

“Много е рисково, ако купуваме месо в буркани. Крие големи опасности, защото месата имат формули за стерилизиране. Зависи - ако е свинско, дали е от плешка или бут, с кости, без кости - те имат различен режим за термична обработка при спазване правила за безопасност. Много е неясно как е произведена от някого една месна консерва.” Това заяви пред “Труд news” специалистът по Хранене и диетика проф. Донка Байкова.

В интернет, освен свинско по около 14 лв. за брой, изобилстват предложенията за буркани с телешко по 15 лв., но и комбинирани месни деликатеси, като спържа по 15 лв. за 500 гр, домашно Русенско варено по 12 лв., както и дивечово месо. Заешкото стига до 20 лв. за буркан. Посочва се, че е готово за консумация. А експерти силно препоръчват, при отварянето на буркан с месо, отново да го обработим термично.

Често се виждат и обяви с консервирани горски гъби - манатарка, печурка, булка, сърнела, пачи крак. Цените им започват от 10 лв. за брой.

“Много от гъбите, които са ядливи, имат двойници. Имам пациентка, която скоро се отрови от печурки, купени от пазара. А представям си в буркани, които са с много неясен произход. Моята препоръка е просто да не се доверяваме с лекота”, съветва още проф. Байкова.

Тя препоръчва да се следи първо по външния вид дали консервата е годна за консумация:

“Дали на капачката има леко набухване, което означава, че вътре стават някакви процеси. Гледа се течността вътре да не е мътна. По принцип, животинските продукти, както и гъбите, консервирани в домашни условия въобще не е сигурно, че са безопасни”, предупреди експертът по хранене. По думите ѝ най-уязвими са децата и подрастващите, чиито адаптационни приспособителни механизми са все още в период на развитие.

“Има възрастни хора, които могат да реагират рисково. Стомашно-чревните проблеми са най-малкото зло. Представете си отравяне с гъби - има риск и за здравето, и за живота. Може да увредим черния дроб, храносмилателната система. Изобщо, ако нямаме сигурност в стерилизационния режим, при който са направени тези домашни консерви, мой съвет е въобще да не ги купуваме”, заяви проф. Байкова.

Относно туршиите, които се предлагат насипно по пазарите, тя уточни, че единственият риск е дали са много солени и имат ли скрити консерванти. “Проблемът са консервантите, които могат да причинят възпалителни процеси, те са гастритогенни. Прибавят ги, за да им удължат трайността, слагат аспирини, натриев бензоат и какво ли не. Това важи и за зелевият сок. Никога не бих си купила такова нещо, чудя им се на хората. Като с виното или ракията, продавани на сергия. Няма етикет, не се знае как са произведени. А даже в ресторанта има посочени съдържанието и алергените”, заключи проф. Донка Байкова.