Два милиона от възрастното население в България и 200 000 от децата са със свръхтегло, сочат данни на дружеството по ендокринология.

“Основно значение за развитие на затлъстяването има начинът на живот - преяждането и липсата на физическа активност. Нерядко като първопричини за покачването на телесното тегло се установяват и различни ендокринни заболявания - например на щитовидната, надбъбречната или хипофизната жлеза. При 65% от страдащите от затлъстяване пациенти пък е установена генетична предразположеност. Не бива да забравяме и т. нар “спящи гени”, които се събуждат на фона на начина ни на живот”, коментира д-р Весела Михнева от Клиниката по ендокринология и болести на обмяната на ВМА.

Тя обясни, че заедно със свръхтеглото идват и над 150 заболявания. Най-честите от тях са сърдечно-съдовите, захарният диабет, жлъчно-чернодробните, ставните, някои видове рак. Като цяло пълните хора живеят статистически по-кратко. При болестно затлъстяване продължителността на живот при жените е намалена с 8 години, а при мъжете с 10 г.

“Съществуват различни класификации на затлъстяването. Според най-популярната сред широката публика, то се дели на гиноидно (тип “круша”) и андроидно (тип “ябълка”). При първото излишните килограми са разпределени преимуществено около ханша и подкожно, а при “ябълка” - основно около талията. Ябълковидният тип - или т. нар висцерално затлъстяване - крие значително по-голям риск за пациентите.

Мастната тъкан, намираща се в областта на талията и около вътрешните органи, е патологична, с променена биологична функция и се свързва с отделяне на множество вредни за организма молекули, които, в крайна сметка, повишават индивидуалния риск от захарен диабет и сърдечносъдови заболявания”, обяснява ендокринологът.

Според нея затлъстяването е твърде коварно, защото независимо, че диагностиката му да е изключително лесна, реална диагноза и научно доказано лечение стартира години по-късно, отколкото трябва. Причината за това е, че заболяването не е свързано с болка, а пациентите търсят лекарска помощ за настъпилите вследствие на затлъстяването усложнения като диабет, сърдечно-съдови заболявания.

Битката с килограмите е изтощителна и нерядко с променлив ефект. Мнозина питат дали завинаги трябва да спазват изтощителни диети и стриктен двигателен режим. Много е важно да се придържат към балансиран и индивидуализиран хранителен режим, изграден от специалист, коментира д-р Михнева. Тя припомни, че според съвременните препоръки за лечение на затлъстяването следва да използваме медикаменти, ако е документиран поне един неуспешен опит за намаляване на телесното тегло с режим на хранене и физическа активност.