Финансирането на лекарствената помощ изостава от нарастващите нужди на българските пациенти. НЗОК не разполага с нужния ресурс, за да заплати стойността на всички лекарства, предписани от лекарите, отпуснати и приложени на пациентите и отчетени от болници и аптеки към здравната каса. Това съобщи макроикономистът и експерт в сферата на здравеопазването Аркади Шарков на форум “Рискове и възможности при заплащането на лекарствени продукти от НЗОК”, организиран от Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България (ARPharM)
Шарков обясни, че здравната каса с всяка година все повече разчита на постъпления от отстъпки, осигурени от фармацевтичните компании, което увеличава рисковете за системата. Той изложи данни, според които, бюджетът за лекарства сериозно изостава от общата стойност на заплатените от касата медикаменти и нараства по-бавно от останалите здравноосигурителни плащания, запазвайки дела си в общия бюджет на НЗОК. Разликата между общата стойност на заплатените от НЗОК лекарства и бюджетът на НЗОК се компенсира от отстъпките, предоставяни от фармацевтичните компании, които стават все повече всяка година, надхвърляйки 800 милиона лв. през 2024 г.
Макроикономистът показа датата, която нарече “денят на лекарствената неосигуреност”, на която бюджетът на НЗОК за лекарства свършва всяка година. Ако през 2021 г. бюджетът за лекарства е свършил на 30 октомври, през тази година това се е случило на 13 септември, а през 2025 г. вероятно ще свърши още през август. Денят се измества все по-рано всяка година, което създава сериозни рискове за системата, каза той.
Като обобщение на ситуацията Шарков каза, че плащанията за здравеопазване неминуемо ще нарастват с всяка следваща година.
Директорът на ARPharM Деян Денев подчерта, че поради нарастващия размер на отстъпките през последните години, съществува сериозен риск НЗОК да не може да се разплати с договорните си партньори (аптеки и болници).
Предизвикателството и трудностите идват и от факта, че фармацевтичните компании доставят лекарства в България на едни от най-ниските цени на производител в Европа, а отстъпките и компенсациите към НЗОК от тези цени нарастват с всяка изминала година. Тази увеличаваща се непредвидимост води до по-голям риск за системата на заплащане на лекарства от НЗОК и българските пациенти.
0 Коментара