Първият сняг за тази година в България падна още на 12 ноември, а всички се питаме каква трябва да е оптималната температура в къщата. Това е и въпросът, който всички плащащи сметки за отопление си задават, когато започне да настъпва студеното време.
Отговорът на този въпрос обаче не е конкретна температура, особено след като опасенията относно финансите и потреблението на енергия се различават от едно семейство и дом до друго.
Каква е оптималната температура в къщата през зимата?
Идеалната температура не е универсално валидна. Зависи колко удобно се чувствате вие и вашето семейство. Ако човек си е вкъщи през деня, 22°C е добро за начало, но се стремете към 20 градуса. Ако всички са далеч от дома си през деня или през нощта, 19 до 17 градуса е идеално.
Но вместо да се съсредоточите върху идеалното число, задайте енергийно ефективна стратегия за вашия дом. За целта Pro Tv дава няколко ценни съвета:
Настройте се добре за зимата и психически, за да започнете да спестявате. Най-добрата температура за настройване на термостата е въпрос на предпочитание. Задаването на конкретна температура обаче и никога да не я променяте, не помага на вашите сметки за енергия.
Настройте термостата на максималната желана температура в къщата. След като вие и вашето семейство се приспособите към по-студеното време, понижавайте температурата в дома си с един градус всяка седмица. Това намаление с един градус, поддържано дори осем часа, може да намали сметката за енергия на дома с 1%.
Намаляването на температурата и поддържането на тези по-ниски температури за по-дълги периоди от време увеличава спестяванията и вероятно няма да забележите разликата при такава бавна и постепенна промяна.
Инвестирайте в програмируем термостат и го оптимизирайте
Няма перфектна вътрешна температура за всеки дом през зимата и повечето опитни собственици осъзнават, че няма идеална температура за всеки момент в домовете им.
Периодите, когато къщата е празна, като например, когато домакинството е на работа или на почивка, са най-доброто време за намаляване на температурата и разходите. Много собственици обаче не се възползват от тази възможност, защото им се струва твърде много усилия.
Предимства и недостатъци на поддържането на по-ниска температура в апартамента
Световната здравна организация (СЗО) препоръчва да не настройвате термостата на по-ниска от 17 градуса през зимните месеци, когато хората са на закрито. Ако има бебета или възрастни хора, препоръчително е температурата да се поддържа поне 21 градуса.
Препоръките на СЗО са добри и точни в повечето ситуации. Все пак може да има изключения, разбира се. Така например по време на сън много хора искат домовете им (или поне спалните) да са по-хладни от 17-18 градуса. След като влезете под завивките, 17 градуса вече не изглеждат толкова ниски. Така че, ако всички в къщата са съгласни да свалят температурата под 17 градуса по време на сън, тогава изберете тази опция.
Що се отнася до нормалните часове на деня, когато всички в къщата са будни и активни, се препоръчва температура от 17-18 градуса, според СЗО. Да бъдете в къща, която е твърде студена за дълги периоди от време, може да има отрицателно въздействие върху вашето здраве. Телата ни не са създадени да бъдат постоянно подложени на натиск от студ или за дълги периоди от време. Поради това е по-добре да поддържате температурата на комфортно ниво за всички вкъщи.
Ако отивате на почивка или дори на работа, е добре да намалите температурата на термостата, за да пестите енергия и пари. За кратки периоди от време, като отиване на работа, се препоръчва температура около 12 - 15 градуса.
По време на дълги периоди на отсъствие, като ваканция, не настройвайте температурата под 10 градуса. Защо поне 10 градуса? Тръбите вътре в стените вероятно ще бъдат по-студени от температурата вътре в къщата. Не искате да се събудите със замръзнали тръби или други проблеми.
Има предимства и недостатъци както в това да имате по-висока температура в дома си, така и да я поддържате по-ниска. Поддържането на топъл дом може да има някои положителни ефекти върху здравето ви, но може да има и отрицателни ефекти. В къща, която е твърде топла, можете да почувствате жажда, сънливост през деня и главоболие.
Обратно, по-топлият климат подпомага циркулацията. Вашето тяло трябва да остане в определен температурен диапазон. Ако ви стане твърде студено, дробовете и сърцето ви ще компенсират свръхкомпенсацията, за да ви стоплят. Това може да доведе до високо кръвно налягане и произтичащи от това състояния като сърдечни заболявания.
От друга страна, поддържането на студено в къщата има предимства. Поддържането на дома ви хладно, особено през нощта, предлага много предимства. Когато е студено, тялото ви гори калории. Вашето тяло използва телесни мазнини, за да ви стопли в студени условия. Ако имате по-хладна къща, тялото ви естествено ще ви помогне да поддържате мазнините си под контрол.
Много насекоми, които могат да бъдат намерени в домовете, не могат да оцелеят в студено време. Комарите и буболечките ще умрат в студена среда, което е добра новина за вас. Тези насекоми могат да пренасят болести със себе си.
Ако някога сте виждали преуморен спортист да се гмурка в ледена баня, вероятно вече разбирате защо студените условия подпомагат възстановяването на мускулите.
Някои ползи от престоя в хладна къща или хладна среда са намалено възпаление и възстановяване на мускулите
Освен това, една от най-важните причини да поддържате дома си хладен е по-добрият сън. Хората трябва да бъдат охладени по време на сън, за да завърши REM цикълът (Сънят с бързо движение на очите - rapid eye movement, REM) без прекъсване.
Ако ви е твърде горещо, можете да се събудите в лошо настроение и да навредите на паметта, имунната система и способностите си за учене.
Как да се чувствате комфортно в къщата при 17 градуса
Поддържането на ниска температура от около 17 градуса по Целзий в дома може да доведе до значителни икономии на енергия и да допринесе за опазването на околната среда. Мнозина обаче смятат, че тази температура е твърде ниска, за да бъде удобна, особено през зимата. За щастие има много начини, по които можете да запазите топлината в дома си и да увеличите топлинния си комфорт, без да сменяте термостата.
Съвети за поддържане на топлина без повишаване на температурата
Ето няколко практични и ефективни метода да се чувствате комфортно при температура от 17 градуса:
1. Ефективно изолиране на прозорците и вратите
Значителен процент от топлината може да се загуби чрез неправилно изолирани прозорци и врати. Използвайте изолационна лента или специални уплътнения, за да уплътните всички пространства, през които влиза студен въздух. Освен това инвестирайте в плътни завеси, които да пускате вечер, за да запазите топлината вътре. През деня можете да оставите завесите отворени, за да позволите на слънчевите лъчи естествено да затоплят стаята.
2. Използвайте килими за изолация на пода
Неизолираните подове могат да охладят въздуха в помещението и да създадат топлинен дискомфорт. Дебелият килим или няколко килима, поставени в зоните, където прекарвате най-много време, ще добавят слой изолация, намалявайки загубата на топлина през пода и създавайки по-приятно усещане при ходене.
3. Обличайте се на слоеве
По-ефективно е да се обличате на слоеве, отколкото да разчитате само на централно отопление. Можете да носите риза или тениска от естествена материя като памук и по-дебел пуловер върху нея. Освен това, шал или шал на раменете и чифт дебели чорапи помагат да запазите топлината на тялото си и да се чувствате комфортно.
4. Използвайте топли одеяла и юргани
Ако температурата от 17 градуса ви се струва ниска за комфортен сън, използвайте дебела завивка и вълнено или микрофибърно одеяло, които задържат топлината. Можете също така да поставите допълнително одеяло на дивана, така че винаги да имате допълнителен слой топлина под ръка.
5. Проветрявайте правилно и ефективно
Проветрявайте къщата само за кратки периоди от време, за предпочитане сутрин, за да позволите на свежия въздух да влезе, без да охлажда стените и мебелите прекалено много. Отворете широко прозорците за 5-10 минути, след което ги затворете плътно. Така получавате бърз обмен на въздух, като същевременно запазвате топлината, акумулирана в предметите в къщата.
6. Уверете се, че отоплителната система е ефективна
Дори и да поддържате термостата на 17 градуса, от съществено значение е отоплителната система да работи ефективно. Радиаторите трябва да се почистват периодично, а вентилацията им ще спомогне за равномерното разпределение на топлината в помещението. Освен това, ако използвате термостатна отоплителна система, разположете я в централна зона, за да осигурите точно измерване на температурата в целия дом.
7. Поставете мебелите правилно
Уверете се, че големи мебели, като дивани или гардероби, не блокират радиаторите. Те могат да попречат на равномерното разпределение на топлината, оставяйки някои части на стаята по-хладни от други. Освен това правилното разпределение на мебелите позволява циркулацията на топлия въздух и допринася за по-ефективното отопление на помещението.
8. Използвайте овлажнител
Прекалено сухият въздух може да увеличи усещането за студ, тъй като намалява способността на кожата да задържа топлина. Овлажнителят поддържа въздуха при оптимално ниво на влажност от около 40-50%, което ще направи температурата по-висока. Можете дори да използвате прости методи за овлажняване, като например поставяне на чаша вода върху радиатора.
Вече честа практика в страните от Западна Европа
Целият свят пести енергия, но за много страни в Западна Европа поддържането на ниски температури в домовете е обичайна практика. Много по-свикнали със студа, западноевропейците само от време на време се осмеляват да навлязат в жегата. Или тези, които имат термостат гледат да не надвишава 17-18 градуса.
Защо е така? Те възприемат студа по различен начин от хората, които живеят в топъл климат. Те са по-устойчиви на студ и възприемат 17-18 градуса като идеална температура. Освен това заложете на одеяла и удобни и топли дрехи вкъщи. Сънят при ниски температури е изключително полезен.
Например Германия регулира температурата на работните места. Термостатите на много работни места в Германия бяха понижени до 19 градуса по Целзий в съответствие с правителствените разпоредби миналата година.
За служителите, извършващи "тежка" физическа работа - работа с електроинструменти, работа с товари, копаене и рязане - законът изисква ниска температура от 12 градуса. Някои помещения в обществени сгради, включително общи части, където хората не остават за дълго време, като коридори и коридори, изобщо не могат да се отопляват. Има изключения за болници, старчески домове и училища. Заместник-председателят на Германската асоциация на лекарите по трудова медицина препоръча горещ чай, разходки на обяд, одеяла и два чифта чорапи.
От друга страна, асоциациите на наемателите в Берлин решиха да осигурят отопление само при 17 градуса през нощта и 20 градуса през деня. А Франция имаше план за пестене на енергия за миналата зима. Премиерът Елизабет Борн каза, че 19 градуса е "норма". На теория компаниите могат да бъдат глобени с хиляди евро, ако претоплят помещенията си.
За да избягат от студа, някои европейци решиха да прекарат дълги периоди от зимата в по-слънчевите части на континента, включително в Испания.
0 Коментара