Археологически проучвания ще се извършват в продължение на три години в землището на руенското село Трънак. Изследванията на терен са част от проекта "Лупинг от Рупча до Ветрино", обявен за национален обект. Това постанови Министерски съвет днес на свое заседание, съобщават от правителствената пресслужба. Имотите попадат в района на дейност на Териториално поделение „Държавно горско стопанство Айтос” към Държавно предприятие „Югоизточно държавно предприятие” - гр. Сливен.
А решението е в съответствие със Закона за горите, с който се допуска извършване на теренни проучвания и консервация в поземлени имоти в горски територии - частна държавна собственост.
„Лупингът от Рупча до Ветрино“ е част от Вертикалния коридор за пренос на втечнен газ. Инициативата е на няколко държави - Гърция, България, Румъния, Унгария, Словакия, Украйна и Молдова. Целта е е да подобри сигурността и да осигури разнообразие на източниците и маршрутите за пренос на газ.
Проектът за Вертикален газов коридор включва разширение на вече съществуваща мрежа, а не изграждане на изцяло нова такава. Той ще използва стария Трансбалкански газопровод. Това ще позволи транспортирането на природен газ от Гърция до Молдова и подземни хранилища в Украйна. От там той ще може да стига до други държави в Европа.
Изграждането на българската част от проекта е разделено на три части - обект "Лупинг от Кулата до Кресна", обект "Преносен газопровод от Пиперево до Перник" и обект "Лупинг от Рупча до Ветрино". По този начин ще бъде повишен капацитетът за пренос на газ от Гърция към България и от България към Румъния.
0 Коментара