Депозитите на домакинствата в търговските банки у нас са се увеличили с 6,1 млрд. лв. от началото на годината и вече надхвърлят 86 млрд. лева, сочат данните на Българската народна банка (БНБ).
"През последните една-две години растат с високи темпове спестяванията в банките. Това се дължи на по-високите средни заплати, на ръста на минималната заплата. Дължи се и на това, че в икономиката аутсорсинг секторът набира скорост. Не е разпределено равномерно това богатство и спестявания, но 86 млрд. лв. са сериозна цифра", коментира зам.-председателят на Асоциацията на кредитните посредници в България Деян Василев, предаде България он ер.
"Или парите в банка, или в имоти, не под дюшека вече. Предвид влизането в Еврозоната е важно парите да излязат изпод дюшека. Хората са пасивно спестовни", подчерта той.
По думите му е малко изгодно да съхраняваме парите си в банка.
"Лихвите са по-ниски и това предопределя ниската доходност. Тези ниски лихви помагат и лихвите по-кредитите да са по-ниски. Негово величество спестителят трябва да носи на гърба си това, че са ниски жилищните кредити. Средната цена на ресурса е 0,18% за банковата система. Ако човек инвестира в държавни облигации, които вече достъпни като инструменти, доходността е 3-4%. Заплатата ти пристига по банков път и там я държиш, продадеш имот - парите остават в банката. Изкарването на парите извън банката изисква проактивно управление", обясни Василев
0 Коментара