С морска риба на трапезата ще посрещнат Никулден повечето българи, разказаха хора от опашките. Причината е, че шаранът хем е по-скъп от сафрида и чернокопа, хем често мирише на тиня. Трядиционната за Никулден риба се предлага по 8-10 лв. за килограм, а до празника се очаква да стигне 12 лв. Котлетите удариха 20 лв.
По 9 лева върви кило шаран на рибната борса в Бургас преди Никулден. Търговците се кълнат, че няма да поскъпне до 10- 12 лева навръх 6 декември. “То няма и накъде повече”, коментират бургазлии и припомнят, че миналата година шаранът бе 8 лева, а предишни години по 5- 6 лева. Като се има предвид и фактът, че за една фамилия е нужен поне
2-килограмов екземпляр, то трябва да се извадят поне 18 лева за да се спази традицията. Тя повелява рибата, с която навремето Свети Николай запушил побойната на кораб, да се готви цяла, за да е цяло семейството и късметът.
Хората по крайбрежието предпочитат да хапнат и пресен морски улов, а тази есен той бе изобилен. Рибарите са доволни, определят сезона като много добър и след поредицата ветровити и мрачни дни, вече излизат в зимна ваканция, макар че някои за разнообразие планират да хвърлят мрежи за кая, щом вълните стихнат.
На борсите във Варна и Бургас е пълно с най-различна риба. Съветът на морските вълци към клиентите е да купуват прясната черноморска риба, която освен вкусна е и много полезна. В момента такива са чернокопът, сафридът, калканът и каята. Бебето на лефера на Варненската рибна борса струва 12 лв. за кило, а едрите екземпляри се харчат и по 14-15 лв., колкото е и кило кая. За сметка на това сафридът струва 7-8 лв., по-евтина с 2 лв. от него е само цацата. Калканът запазва царската си ценова позиция от 35 лв. Минали години с 5 лв. отгоре го биеше само леферът. Този сезон на борсата хищната риба не се предлага. Лодкари казват, че са улавяли единични екземпляри и смятат, че това е закономерно - в морето има пасажи или от върховния хищник, който разгонва всичко останало, или от бебето му - чернокопът.
На Бургаската борса най-народна е цената на сафрида. Паднала е на 4 лева, а рибата, макар и дребна, става за пържене. Пресният паламуд върви по 12 лева за килограм, ципурата е 16 лева- колкото и леферът.
Предлагане на лефер има в социалните мрежи. Той обаче е гръцки, обясни пред “Труд news” вещият балчишки рибар Виктор Лучиянов. Според него средиземноморските екземпляри изобщо нямат вкусовите качества на черноморските и всеки, поддал се на заблудата, ще съжалява. Друг трик е преди Никулден да се продава турски паламуд като току що уловен край нашите брегове. Във Варна едрите риби се продават за 12 лв. килото. “Паламуд у нас имаше през октомври и началото на ноември. 90% от този на сергиите сега е внос. Ако е уловен по черноморското крайбрежие на Турция, ще е хубав, но ако е от Егейско море, няма да се получи вкусно блюдо, защото там го ползват предимно за стръв”, категоричен е Лучиянов. Рибарите нямат проблем с търсенето на паламуд в последния момент, защото вече са напълнили фризерите си и са приготвили рибната зимнина.
За Никулденската трапеза няма как да се подминат и маринованите и солени риби. Веяният паламуд в Бургас е поскъпнал от 15 на 17 лева, 200 грама от маринования сафрид върви 5 лева, 6 лева е същото количество маринован зарган, има и хайвер в кутийка от 200 грама, на същата цена. Лакердата- първокласното мезе от паламуд /маринован б. а./ го няма на пазара, защото казват рибарите- “с пари не се купува”. Лакердата си я приготвят сами и си я пестят предимно за собствена консумация.
В Ченгене скеле празнуват на 19 декември
На трапезата в Ченгене скеле всеки рибар носи каквото има на сърце и сам е приготвил.
В Ченгене скеле пък ще празнуват Никулден традиционно по стар стил на 19 декември, с голям казан рибена чорба. На трапезата в кръчмата “Морски сговор” всеки ще донесе каквото има на сърце и сам е приготвил най-вече солен паламуд. На празника на рибарите се изсипва цял Бургас, за да вкуси от рибената чорба на Петьо, който от години є е хванал майсторлъка.
В Синеморец, сред интересните ястия, които се приготвят е рибена крем- супа, а е всеизвестно, че най-хубавият хайвер разбиват и приготвят в Ахтопол. Хубава рибена чорба правят не само в селищата край морето, но и в Странджа. Например в култовото село Бръшлян правят майсторлъшка рибена супа, чиято рецепта пазят в тайна.
Всеизвестно е, че една от магическите съставки на рибената чорба е дивисил, а и фактът, че колкото повече риба има в нея. толкова е по-вкусна.
0 Коментара