Вече почти изминалата 2024 година предложи на суеверните няколко повода за тревога. Един от тях – днешният петък 13 декември. Това е вторият „злощастен“ ден за годината. Първият вече мина през септември.
Следващият петък 13-и се очаква отново през юни следващата година и ще бъде единствен, пише bTV. Но през 2026 г. ще станем свидетели на тази комбинация цели три пъти.
Какви са митовете, криещи се зад „злощастния“ ден?
Петък 13-и често всява страх и безпокойство у хората, които вярват в суеверия. За други обаче това е просто поредното число в календара. Италианците например вярват, че 13 е късметлийско число.
В други държави обаче сградите често нямат 13-и етаж, а хотелите – стая номер 13. Не се знае с точност защо, кога и как петък 13-и е започнал да се свързва с лошия късмет. Според някои предположения суеверието датира още преди Христа. Други пък изтъкват препратки в Библията.
Един от най-разпространените митове е този, че ако 13 на брой души се хранят заедно на една маса, то един от тях може да умре в рамките на годината. Най-вероятно този мит е породен от Тайната вечеря, която е описвана в Евангелието. Според писанията, предателят Юда е бил именно 13-ият гост на масата. На следващият ден Иисус бил разпнат.
Според писания в скандинавската митология пък Локи, 13-ият гост, прекъсва вечерята на боговете, като потапя света в мрак.
По-късно през Средновековието на 13 октомври 1307 година – петък, крал Филип IV от Франция нарежда арестуването на множество рицари-тамплиери, обвинявайки ги в ерес и други престъпления. Тази дата остава в историята като съдбоносен ден за този орден.
За спокойствие на всички суеверни обаче – научните изследвания показват, че петък 13-и не е по-опасен от всеки друг ден.
0 Коментара