Властите в Конго разследват грипоподобно заболяване, от което са починали десетки хора в рамките на две седмици, предават световните агенции.

Първият смъртен случай е регистриран на 10 ноември, заболели и починали има до днес в здравната зона Панза, провинция Кванго.

Симптомите включват треска, главоболие, кашлица и анемия, съобщава министърът на здравеопазването на провинцията Аполинер Юмба. Досега са починали над 150 души. Очаква се в региона да пристигне екип от епидемиолози и други експерти, които да вземат проби и да установят проблема.

Юмба посъветва населението да проявява предпазливост и да се въздържа от контакт с телата на мъртъвци, за да избегне заразяване. Той призова националните и международните партньори да изпратят медицински материали за справяне със здравната криза.

Темата коментира и българският лекар д-р Аспарух Илиев, който от години практикува в Германия. Той е инфекционист и ръководител на лаборатория към университета в Берн.

"В последните седмици има данни за неизвестен вирус, водещ до дихателни проблеми и грипоподобна симптоматика, довел до смърт в около 8% от преболедувалите в Конго. Симптомите са дихателни проблеми, висока температура, главоболие, хрема. Засега не е изолиран причинителят, всичко говори за вирус. Особено висока е смъртността сред заразени деца, но говорим и за сравнително малки цифри от няколко стотин души, които са заразени. На този етап не изглежда опасно заболяване извън засегнатите региони, тъй като основно засегнатите и починали са с анемия и недохранване", заяви д-р Илиев.

По думите му анемията не е нетипична за конкретните тропически райони. Това се дължи на преобладаващата съпътстваща инфекция и с малария, тъй като тя протича хронично.

"Именно поради голямото заразяване с малария в началото се е смятало, че може да е и атипично протичане на малария. Маларията се причинява от малариен плазмодий, който е голям, доста по-голям от бактерия, докато тази неизвестна инфекция в Конго вероятно е вирусна, съдейки по начина на протичане. Вирусите са миниатюрни, невидими под светлинен микроскоп, само с електронен микроскоп, на границата между жив и нежив организъм. Не може да се размножава извън клетка-гостоприемник", допълни инфекционистът.

Според специалиста в конкретния случай бактериите са по-големи, могат да се размножават и живеят и извън гостоприемния, видими са под микроскоп, но са много по-малки от животински клетки.

"Засега инфекцията в Конго не е причина за тревога, но не знаем как се пренася и вероятно протича тежко при недохранване и други съпътстващи болести", уточни д-р Илиев.