Експерти подкрепят и у нас, по подобие на Франция и Германия, да се въведе свидетелство за управление на велосипед и тротинетка, а возилата да са на регистрационен режим и за тях да се плаща данък.
Подобни правила има във Франция, където децата още в училище стават правоспособни, а от 1 януари 2025 г. в Германия предстои да се въведе преминаване на курс, който ще струва 600 евро и заплащане на данък за е-колело в размер на 250 евро и 120 евро за обикновен велосипед.
Одобрение и необходимост да се въведат в България изразиха пред „Телеграф“ от Държавната агенция „Безопасност на движението по пътищата“ и пътният експерт и председател на Европейския център по транспортни политики Диана Русинова.
Двете страни бяха категорични, че каращите колела, електрически велосипеди и тротинетки са участници в движението и следва не само да познават пътните знаци, но и да спазват правилата за движение.
Аз карам колело
„Велосипедистите трябва да познават правилата за предимство, значението на пътните знаци, въведените ограничения или забрани, правилното движение по пътното платно и т.н.“, коментират от агенцията.
Също така е необходимо освен теория да има и интерактивност, така че преподаваната информация да се преобразува в знания, а те от своя страна да послужат за развиване на умения и навици.
Диана Русинова коментира, че плащането на данък колело ще позволи държавата да инвестира в изграждането на инфраструктура за колоездачите, а не да се взимат средства от други сфери като образование и здравеопазване, както е в момента.
„Това е една от задължителните и необходими мерки, без която няма да минем и няма как да не я приветстваме“, коментира тя. По отношение на издаването на книжка или свидетелство за правоуправление също е необходима мярка.
„Тя е наложена, но не за да бъде по-трудно за велосипедистите, а заради множеството катастрофи и непознаването на правилата за движение“, казва Русинова и добавя, че честите грешки, допускани от водачите на двуколесни, понякога завършват с фатален край.
Правила на движение
По думите й издаването на такъв документ е гаранция, че каращият колело или тротинетка познават правилата за движение и ще доведе до повишаване на пътната безопасност.
Според пътния експерт обучението им може да бъде приравнено към категория B или B1, като самите знания да се получават в автошколите, а проверката им да се прави от регионалните дирекции на Изпълнителната агенция „Автомобилна администрация“, както е за мотопеди и автомобили.
Русинова е категорична, че тротинетките и индивидуалните електрически превозни средства трябва да се приравнят към МПС.
„Да не се допуска малки деца под 17 години да се движат по пътищата – велосипедни алеи и друга инфраструктура, пригодена за велосипедисти. Трябва да се въведат и правила за децата, които се движат в паркови площи, където имаме немалко инциденти“, коментира още тя.
Русинова казва още, че колоездачите и водачите на тротинетки трябва да плащат застраховка на принципа на „Гражданската отговорност“, за да може да се изплащат обезщетения при възникване на инцидент или причинени щети.
Пътният експерт подкрепя и въвеждането на регистрационен режим на този тип возила, независимо дали ще им се слагат регистрационни табели или ще бъдат идентифицирани по друг начин, защото е необходимо да се упражнява контрол и при нарушения да се налагат глоби.
Тревожен факт
Оттам посочват, че статистика за пътните инциденти с индивидуалните превозни средства се води от средата на 2022 г.
„Тревожен е фактът, че колкото повече се увеличава броят им като участници в движението, толкова повече са и пострадалите при ПТП.
През цялата 2023 г. при ПТП с участието на индивидуалните електрически превозни средства са загинали 2-ма и са ранени 124 души, докато за единадесет месеца от 2024 г. загиналите са 7, а ранените 304”, уточняват от ДА „Безопасност на движението“ и подчертават, че 30 от ранените през тази година са в качеството на пътници на тротинетка, което е абсолютно забранено.
„Освен това през 2024 г. един загинал и 92-ма от ранените са деца до 17-годишна възраст“.
0 Коментара