Стефановден е днес – 27-и декември, когато църквата почита Св. първомъченик и архидякон Стефан. Почитта към този светец е голяма. Празникът се пада в третия ден на Коледа. Имен ден празнуват Стефан, Стефка, Стефания, Стоян, Стамен, Стамена, Станимир, Станимира, Станислав, Станислава, Таня, Станчо, Станко, Венцислав, Венцислава.
Празникът се свързва с някои поверия, традиции и обичаи. На този ден цялото семейство се събира. Младоженците ходят на гости на кумовете си. По традиция трапезата на празника трябва да е пищна. Стопанката на дома трябва да стане рано, за да започне подготоката за празника. Приготвят се ястия с месо - свинско със зеле, сарми, баница с месо. За да е плодородна годината, трапезата не се вдига цяла вечер. Задължително е трапезата да е богата - в знак на благодарност към отминалата година.
Вярва се, че Стефановден е ден за равносметка. Всеки трябва дв си направи равносметка за отминалата година, да остави всичко лошо и ненужно в нея.
Вярва се, че от Стефановден до Йордановден злите сили слизат на земята. Затова на Стефановден ден има обичай дворът да се поръсва с пепел. Вярва се, че това прогонва злите духов. Друго поверие гласи, че след залез слънце не трябва да се излиза навън. На този ден не е прието да се шият мъжки дрехи.
Също така се забранява всяка домакинска работа с изключение на готвенето. Забранено е да се извършва и физически труд. Забраната важи най-вече за бременните жени и тези, които не са родили. Вярва се, че те трябва да се придържат към тази забрана, за да е леко раждането им.
На Стефановден се извършва и друг важен обичай ладуване - в него участват само неомъжени девойки. Те се събират в най-богатата къща и всяка от тях слага по една китка в ново менче, пълно с “мълчана” вода. Тази вода се налива от извор или чешма в селото и се носи у дома. През цялото време девойката, която я налива, трябва да мълчи. Затова тази вода се нарича мълчана. След това една от момите, участващи в ритуала, трябва да се облече като булка. Тя изважда по една китка от водата за всяка мома и я нарича.
На празника момите изпълняват още еди важен ритуал. Вечерта те слагат ечемичени зърна под възглавницата си. Вярва се, че това ще им помогне да сънуват бъдещия си жених.
0 Коментара