Създателят на портала „Как се пише“ Павлина Върбанова и учителят по български език и литература Доротея Николова коментират кои са думите на годината според световните класации и как се е променил езикът, спрямо начина на живот на хората през 2024 г.
„Кои са думите на годината за България ще разберем през януари, когато започва нашата традиционна кампания. А кои са световните вече научаваме от медиите, разбрахме за думата „брат“, „манифестирам“ – думи, които са свързани с едни сравнително нови и хедонистични нагласи. За мен лично е много обезпокоително, че словосъчетанието „мозъчно гниене“ или „изгнил мозък“ (в превод на англ. ез. Brain rot), по различен начин се превежда на български, беше обявено за дума на година“, заяви Върбанова пред NOVA.
„Това, което колегите, обявили тази дума имат предвид, е фактът, че започваме да не използваме нашия интелектуален капацитет, разумност и езикова способност. Работя с деца и виждам как се случва. Мозъчно гниене е или упадъка, ако сме възрастни, или неспособността да развием интелектуални качества, защото сме седнали на стол и цъкаме в мрежата“, обясни Николова.
Според Върбанова се превръщаме в потребители на съдържание и губим способността си да го обмисляме. „Не осмисляме ставащото рационално и да реагираме разумно“, допълни тя.
„Стъпка по стъпка започваме да приемаме неща, които иначе смятаме за недопустими“, каза учителят по български език. Върбанова добави, че това е световно състояние.
„Ако човек няма информационна база в себе си и не знае, не може да различи истината от лъжата. А изкуственият интелект много често ни пробутва фалшификация“, уточни Николова.
Експертите обсъдиха и темата за дезинформацията. „Има една система, по която действа дезинформацията. Обсъждахме как тя се промъква и в по-престижни медии. Има сайтове, които са създадени, за да тиражират този вид информация“, подчерта Върбанова.
Целта им, според Николова, е да намаляват доверието към сериозните медии.
0 Коментара