Денят на свети Стефан е последният християнски празник за годината и с него се затваря кръга на зимния празничен цикъл. Отбелязва се след Рождество Христово на 27 декември. За традициите в Странджа разказват от Бургаския исторически музей.

В Странджа на Стефановден, момците от коледарската дружина се събират в дома на станеника (обредно лице, което не участва в обхождането на селото, женен е на първо венчило, пее хубаво и знае всички коледарски песни). В къщата му си устройват веселба и разиграват моменти от сватба, като главни действащи лица са самите те. Наричат я „коледарска сватба“. Съпругата на станеника приготвя трапеза, на която са поканени истински младоженци.

В някои селища на Странджа, на Стефановден се изпраща Коледа, затова се пали огън от плява на ръж. Момци опъват ниско над земята въжета, а малки момченца бягат, съпроводени от виковете на по-големите: „Бягайте, че да не ви настигне дядо Коледа.“

На Стефановден на трапезата се слага кисело зеле със свинско или баница с месо.

И тъй като Стефановден попада в периода на Мръсните дни, наричани още Погано, които са от Игнажден до Богоявление, съществуват някои забрани. Жените не шият, не плетат, не предат вълна, само лен и коноп. Не хвърлят пепел на двора, не изнасят нищо от дома, най-вече огън.

Снимка интернет