На 6 януари православната църква чества един от най-големите християнски празници - Богоявление. Този ден е посветен на Кръщението на Исус Христос от Йоан Кръстител в река Йордан. Богоявление се смята още за ден на светлината и просвещението. В народните традиции денят е известен като Йордановден (по името на река Йордан), а заради връзката с водата, още - Водици, Водокръщи, Водокръщене.

Според народните вярвания, до този ден дните са опасни и по земята бродят караконджули и демони - наричат се "Мръсни дни", Поганци, Караконджуви дни. С кръщаването на водата светът придобива нова ценност и сила, става по-безопасно място за живеене. Злите сили са победени и прогонени.

В цялата страна на Йордановден в църквите се отслужва Света литургия, освещават се бойните знамена, а след това се провежда ритуалът по Спасяване на Светия кръст. Отбелязва се от православния канон с празничен водосвет. След ритуалното кръщаване на водата свещеникът хвърля кръста в реката или в морето. Мъжете се спускат да го извадят. Смята се, че който пръв го хване ще бъде много здрав и всичко ще му спори. В миналото този, който хванел кръста, бил богато награждаван от своите съселяни.

След изваждането на кръста се служи тържествена литургия, наречена Велик водосвет. На нея се обновява светената вода в храмовете. От нея всеки носи вкъщи. Тя пази от болести и пречиства душата. С нея се измива домашната икона и палешникът, с който е кадено през трите „кадени вечери“. Пази се през цялата година за тежки моменти в семейството.

На Йордановден се месят три ритуални хляба, при чието замесване се ползва остатъка от старата светена вода. Единият е за дома, вторият е за гостите, а третият се оставя пред вратите на къщата заедно с бъклица вино за минувачите. Всеки от дома трябва да си вземе късче от хляба, за да бъде здрав и да се радва на късмет и успехи през годината.

Според народното поверие през нощта срещу Богоявление небето се „отваря“ и всеки, който го види, ще получи това, което си пожелае.

Имен ден на Йордановден празнуват Йордан, Йорданка, Данчо, Данка, Богдан, Богомил, Борил, Бистра, Найден, Божидар, Божидара и техните производни.

Традиционно са десетки желаещите да премерят сили в ритуала по Спасяването на Светия Кръст в Бургас, скачайки в ледените води на Черно море на 6-ти януари, Йордановден.

И тази година днес на куражлиите ще бъде дадена възможност да се преборят с бурните и ледени води на Черно море и да извадят Светия кръст.

Желаещите да вземат участие в ритуала, трябва да имат навършени 16 години. Записването ще се извършва в самия ден от 10:00 до 11:15 часа на Моста само срещу представяне на лична карта, документ за актуален медицински преглед (медицинско) и подписване на декларация, с която поемат отговорност за здравословното си състояние.

Честванията за Йордановден ще започнат още в 08:30 часа, когато Негово Високопреосвещенство Сливенският митрополит Арсений и бургаското духовенство ще отслужат празнична Света литургия в храм „Св. Св. Кирил и Методий".

Благославянето на бойните знамена от Военен гарнизон – Бургас и молебенът за здраве на българското войнство ще започнат от 11.00 часа на площад „Св. св. Кирил и Методий“ и ще бъде отслужен от Негово Високопреосвещенство Сливенският митрополит Арсений.

Веднага след ритуала, в 11:30 часа оттам ще тръгне традиционното литийно шествие. То ще премине през ул. „Александровска“, ул. „Богориди“ и Моста.

Хвърлянето на Светия кръст в морето и спасяването му ще бъде с начало 12:00 часа.

На 6-ти януари се навършват и 177 години от рождението на поета революционер Христо Ботев. Той ще бъде почетен с цветя и венци в 12:30 часа пред бюст-паметника в Приморски парк.

Точно в 13.00 часа ще бъде открита и традиционната изложба „Богоявление“ на художниците Йордан Маринов, Йордан Петров и Йордан Ангелов.

Ето и цялата празнична програма за 6 януари – Богоявление, в Бургас:

8:30 часа

храм „Св. св. Кирил и Методий“

Празнична Света Литургия по повод Йордановден

(Богоявление)

11:00 часа

площад „Св. св. Кирил и Методий“

Освещаване на бойните знамена и водосвет за здраве на българското войнство от гарнизон Бургас

11:30 часа

площад „Св. св. Кирил и Методий“

– ул. „Александровска“ – ул. „Алеко Богориди“ – Моста

Литийно шествие за спасяване на Светия кръст

12:00 часа

Приморски парк – Моста

Спасяване на Светия кръст

12:30 часа

Паметник на Христо Ботев в Приморски парк

Тържествен ритуал по полагане на венци и цветя по повод 177 години от рождението на Христо Ботев

13:00 часа

Ул. „Александровска“ № 22

Дружество на бургаските художници

Изложба „Богоявление“

Йордан Маринов, Йордан Петров и Йордан Ангелов