В аптечната мрежа у нас продължават да липсват близо 400 лекарства. Те са основно препарати за кръвта, инсулини, антибиотици и препарати за нервна система.
“Общо липсват около 388 лекарства по лекарско предписание. От тях 108 се изнасят”, заяви пред “Труд news” Николай Костов, председател на Асоциацията на собствениците на аптеки. Той уточни, че повечето са от групата В - “Кръв и кръвотворене”.
“Това са 61 лекарства, от които 20 се изнасят. Основно са антитромботични и антихеморагични. Това са две различни подгрупи на тази група В”, заяви Николай Костов. Той уточни, че и миналата и по-миналата година са липсвали лекарства, но новото е, че антибитиците вече не са дефицитни както преди. “Това са антиинфекциозни препарати, от група “Антибактериални”. От тях към момента липсват 27 вида. Липсват и инсулини, но по-малко от преди. Това може да се отчете като позитив. Това вероятно се дължи на забраната за износ. Има и такива, които изобщо няма да се доставят повече”, уточни Костов. Причина е, че една от мултифункционалните компании спира да ги доставя. Отдавна се говори, че фирмата спира стари инсулини като част от глобален проект. Заменят ги с ново поколение и подменят писалките от готови пълнители, с такива за многократна употреба.
“От антидиабетните препарати липсват само 19 продукта. От тях 9 се изнасят. Те не са инсулини. Дефицитен е Оземпик, има голямо потребление, както у нас, така и в чужбина. Предписва се повече на диабетици и го предписват и за отслабване, защото има хора с много високо наднормено тегло, сериозно застрашени здравословно”, добави Костов. Липсващите лекарства за нервна система са 52. Това са психолетици и антиепилептици, посочи председателят на Асоциацията на собствениците на аптеки.
Той уточни, че някои от липсващите лекарства имат генерици, могат да се заменят с други, но има такива и които не могат. “Може да се окаже, че заместители на липсващите също липсват, но това е обект на задълбочен анализ. В повечето случаи заместителите са няколко и не е фатално, ако няма някой и от тях”, заключи Костов.
0 Коментара