Европейските пакетни почивки, които британците резервират този месец, са с до 11,5 на сто по-скъпи тази година в сравнение с 2024 г., показват заключенията от най-новия анализ на британската потребителска организация "Уич?" (Which?). Това се дължи на редица фактори, сред които значително търсене, нарастващи разходи за енергия на хотелите и ограничения на капацитета на авиокомпаниите, съобщи на страницата си в интернет в. "Индипендънт".

Анализът обхваща цените на повече от 8000 европейски пакетни почивки, сравнявайки резервациите, направени през настоящия месец чрез двата най-големи туроператора във Великобритания - Jet2Holidays и Tui, за туристически пътувания, насрочени за август т.г., с тези през съответния период на 2024 година.

Цените на почивките до черноморското крайбрежие на България са се увеличили най-значително сред европейските дестинации.

Според анализа на "Уич?" средната цена на човек за седемдневна почивка по българското черноморие се е повишила средно с 11,5 на сто - от 1038 лири през 2024 г. до 1157 лири тази година.

Това означава, че двама възрастни британци, които резервират този месец пакетна почивка за черноморското крайбрежие на България за предстоящия август, трябва да платят средно с 238 лири повече, отколкото през миналата година.

Сред другите европейски дестинации с най-значителен ръст на цените за пакетна почивка са Италия (7,4 на сто), Португалия (6,8 на сто) и Кипър (6,4 на сто).

Средното поскъпване на пакетните почивки в Европа е 4,2 на сто, сочат още данните на британската потребителска организация.

Цените на ваканционните почивки за август 2025 г., които британците са резервирали този месец, са по-ниски за испанските острови Ибиса (6,4 на сто) и Тенерифе (2 на сто).

Въпреки че България отбелязва най-голямото покачване на цените на пакетни почивки тази година, страната все още е в челната тройка по изгодни почивки за британските туристи заедно с турския курорт Даламан и мароканския Агадир, отбелязват експертите на "Уич?".

"Докато инфлацията започна да намалява през последната година, най-новите ни проучвания показват, че ваканционните цени се противопоставят на тенденцията, с комбинация от повишено търсене, наред с нарастващите разходи за енергия и горива, което допринася за по-високите цени за туристите", коментира данните Рори Боланд, редактор на списание "Уич? Травел" (Which? Travel).
(БТА)