За последните две години над 300 лекарства са с прекратени разрешения за употреба в България. Те са за различни онкологични заболявания, намаляване на холестерола и др., а някои от тях нямат алтернатива. Това представлява сериозен риск за здравето на пациентите, които се нуждаят от тях.

Само за 2024 г. е прекратен достъпът до 152 медикамента. Въпреки че данните на Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ) отчитат спад в последните години, от Българската асоциация за развитие на паралелната търговия с лекарства определят тенденцията като притеснителна.

"Това са медикаменти, които най-често провокират недостиг. Затова ние алармираме институциите постоянно – че се дължи на процесите на изтегляне на лекарствата постоянно от България и апелираме за по-голям внос. Притеснителното е, че информацията за това, че е преустановена доставката или продажбите на тези лекарства трудно достига до лекарите", обясни изпълнителният директор на Българска асоциация за развитие на паралелната търговия с лекарства Боряна Маринкова в ефира на NOVA.

Най-голям брой от липсващите медикаменти са за онкологични заболявания и за намаляване на холестерола. Броят на сигналите за изчезващи продукти се покачва, потвърждават и от Сдружението за развитие на българското здравеопазване.

"Имаме много сигнали от пациентии, че липсва едно от основните лекарства за ревматоиден артрит. То се използва и в онкологията. Имаше алтернативна инжекционна форма, но тя е по-скъпа и доколкото разбирам, започва да изчезва от аптеките", посочи пред NOVA председателят на УС на Сдружение за развитие на българското здравеопазване Боряна Ботева.

Експертите твърдят, че ако изчезващо лекарство няма аналог на българския пазар, закупуването на медикамент от чужбина би струвало скъпо.

"Проблемът е в цялостната лекарствена политика, защото системата е свръхрегулирана и съответно има механизъм за гарантиране на бюджет на Здравната каса. Нормално е фирмите да изтеглят своите лекарства", обясни още Ботева.

Поради тази причина от Асоциацията за развитие на паралелната търговия с лекарства разработват приложение, което показва кои лекарства са с преустановени доставки.

Повече информация за на продажбите на различни лекарствени продукти може да бъде намерена на официалната страница на Изпълнителната агенция по лекарствата.