225 войници за Сухопътните войски търси да наеме спешно Министерството на отбраната. Това е едно от звената в армията с най-голям дефицит на кадри. Там хора ще се търсят приоритетно, обяви наскоро началникът на отбраната Емил Ефтимов. В края на април 2024 г. министърът на отбраната Атанас Запрянов каза, че във въоръжените ни сили има некомплект за около 6000 длъжности, съобщава "24 часа".
Сухопътните войски са основният вид въоръжени сили в страната. Именно те помагат в опазването на границата (когато това е нужно), на първа линия са, когато има наводнения или пожари. Най-много военни сега трябват в Карлово - 100, и в Стара Загора - 85. В Хасково търсят 20, а в Ямбол и София - по 10.
Изискванията са да имат поне средно образование, да са годни за военна служба и да не са уволнявани от такава досега, да не са осъждани, както и да нямат чуждо гражданство. Освен това не трябва да са по-възрастни от 40 г., а тези, които са изпълнявали и преди военна служба - не могат да са на повече от 41 г. Кандидатите ще преминат и през оценка на психологическата пригодност. Заявления могат да се подават по места до 25 април, като кандидатите могат да посочат до 3 длъжности, за които желаят да се явят.
Конкурсът ще се проведе от 23 до 27 юни и включва изпит по физическа подготовка, тест за проверка на общата култура от 100 въпроса и събеседване. Допълнителни точки към изпита носи дипломата за висше образование, предишна военна служба, всяка притежавана военноотчетна специалност, както и удостоверение за владеене на английски според изискванията на НАТО.
Миналата седмица тържествени ритуали по полагане на военна клетва имаше за новоназначени военни в Карлово, Благоевград, Враца, Смолян и София.
Българската армия изпитва недостиг на кадри от години. Най-голям е дефицитът при гвардейците - 63%. При въоръжените сили бе около 22%, а в сухопътните достига 30%. Вакантни длъжности, но единични бройки, са обявени и в Съвместното командване на специалните операции и в служба “Военна полиция”.
В опит да привлече повече желаещи, Министерството на отбраната вдигна заплатите в сектора с 30% от 1 януари тази година. Така най-ниската заплата в армията стана 2296 лв. Анализ на ведомството показа, че това е повишило интереса към военната професия от 3 до 5 пъти.
Недостиг армията изпитва и откъм резервисти. В опит да попълни бройката сега военното ведомство готви законови промени, които да задължат държавните служители, които имат право да носят оръжие (като полицаи, граничари, съдебна охрана и др.) да минават през военна подготовка, преди да бъдат наети на работа. Има идея това да се въведе и за служителите на частните фирми за охрана. Министър Запрянов пък разказа, че от МВР не са съгласни да се въвежда казарма за полицаите, защото вярват, че това може да отблъсне кандидатите за работа там.
0 Коментара