-
Трагичната история на операта от Леонкавало на 9 април ще представят солистите: Мария Цветкова-Маджарова, Валерий Георгиев, Александър Крунев, Валери Турманов и Яни Николов
На 9 април, сряда, от 19 часа, на сцената на Бургаската опера, под палката на харизматичната Вилиана Вълчева – гост-диригент от Държавна опера – Русе, със забележителна професионална биография, дирижирала по престижни световни сцени, сопраното Мария Цветкова-Маджарова, тенорът Валерий Георгиев, баритоните Александър Крунев и Валери Турманов, както и тенорът Яни Николов, заедно с артистите от хоровия състав и музикантите от оркестъра на Държавна опера – Бургас, ще представят операта „Палячи“ от Руджеро Леонкавало. Режисурата на сложния драматичен спектакъл, характерен с дълбок психологизъм при изграждането на образите – с вплетени фаталистични елементи, е проф. Павел Герджиков, който от година вече не е сред нас, но неговият дух и послания продължават своя сценичен живот.
Цялостната мрачна атмосфера и внушения, наситени с трагизъм и обреченост, в изпълнение на първокласните солисти и хор, се допълват от интерпретацията на красивите музикални теми на Леонкавало, в изпълнение на оркестъра на Бургаската опера. Диригент на артистичния състав на хора, който постига чудесна вокална спойка и умело представя артистичните си задачи, е Александър Чепанов. Художник на постановката е Иван Попов /сполучливо подбрана е и мултимедийната среда, пресъздаваща атмосферата на живота в малко италианско селце, която се представи за първи път в тази постановка преди година на сцената на Бургаската опера/, асистент-режисьор е Лина Пеева, концертмайстор – Христо Белчев.
Динамика в отношенията, емоционални пропадания, ревност, страдание, изменчиви чувства, трагизъм, отмъщение – целият спектър от чувства е осезаем в спектакъла "Палячи". Всички артисти и музиканти ще бъдат подчинени на рамката, която обрисува трагичната история за обсебване, изкушение, страст, черна ревност, предателство, ярост и погубваща себичност, превърнала се в опустошителната сила на неизбежната смърт. Великолепни – и като артистична аргументация на изградените образи, и като стилово пеене, и като бликащ талант, ще бъдат всички солисти: безупречна и затрогваща Неда /Коломбина/ – в изпълнение на Мария Цветкова-Маджарова, разкъсван от тъмни страсти и обичащ до смърт Канио – Валерий Георгиев, олицетворяващ трагиката на една тъчна човешка история Тонио – Александър Крунев; носещият виталния полъх на надеждата, уви, бързо помръкнала – Силвио – Валери Турманов, фриволният и лекомислен Арлекин – Яни Николов – с неговия смешен плач.
Сопраното Мария Цветкова-Маджарова съумява да втъче своето ювелирно вокално майсторство и изключително сценично присъствие в един запомнящ се, въздействащ, противоречив, пълнокръвен и разтърсващ образ на кокетката Неда, прелъстителката, фриволната жена, дръзнала да обича отвъд общоприетите рамки и да следва пътя си – дръзко и със собствен почерк. Красивата певица изгражда своя образ с фриволна лекота, забележителна психологическа нюансираност и вникване в характерологията на една силна красива жена, позволила си да покаже своята слабост чрез уязвимостта на чувствата си. Търсейки своето щастие в свободата на сърдечния избор, Неда намира фаталния си край. Всеки един от образите е разгърнат в параметъра на емоционалния взаимообмен между участващите в сложната завръзка с трагичен край, а гласовете на солистите умело се вплитат в цялостно звучене, носещо тръпката и енергийния заряд на една истинска драма.
Тенорът Валерий Георгиев, солист на Варненската и Бургаската опера, ще влезе в ролите на Канио и Палячо и отново ще покаже забележителното си вокално майсторство и убедително сценично присъствие. Знаменитото Ариозо на Канио /Vesti la giubba/, в което се отразява болката и ожесточените вътрешни борби на една излъгана и предадена душа, се очаква да бъде посрещнато, както винаги, с бурни овации от публиката. Талантливият тенор ще представи вътрешната сила на образа – съчетание от съмнение, страх от загубата на чувствата на любимата, черна ревност, гняв, безсилие, заслепителна ярост и отприщване на неконтролируемия импулс за унищожителна морална реабилитация.
Респектиращ и предаващ драматизма на образа си ще бъде изтъкнатият български баритон Александър Крунев – като Тонио, който ще разчувства присъстващите в залата със знаковия Пролог пред завеса – преди реалното действие, в които се разкриват нагласите на персонажите и плетеницата от човешки страсти/ и е тъжен разказ за съдбата на клоуните, също изпитващи тъга, както и в образа на нелепия ухажор на Коломбина Тадео. В Пролога, който има популярността и на самостоятелно изпълнявано произведение, се разказва тъжната история на съдбовни взаимозависимости и неумолимостта на Времето, поставяйки всеки от героите на символичната шахматна дъска на живота, и в драматичните сценични моменти на сцената.
Красив, достолепен, витален и за съжаление носещ признаците на трагична предопределеност ще бъде баритонът Валери Турманов в ролята на Силвио – любимият на Неда, с когото тя мечтае да пристъпи отвъд нормите, предначертали нравите на тогавашното общество. Убедителен, жив, гъвкав образ на Беппе /Арлекин/, с нотки на самоирония – като присмех на Съдбата спрямо върволицата от дребни човешки страсти, ще създаде и тенорът Яни Николов. Той ще се представи с чудесното си кантиленно пеене и също ще бъде достойна част от пъзела на прекрасно разказаната история за любов, измяна, изгаряща ревност и отмъщение.
На сцената на Операта в сряда партитурата на Леонкавало ще докаже за пореден път, че е истински шедьовър. Изключително красивите арии и музикални мотиви на композитора винаги са посрещани от публиката с емоционалния резонанс на интелигентна съпричастност с посланията на изкуството. Синхронът между музика, сюжет, драматургия, сценично присъствие, емоционална наситеност на образите, взаимодействието между героите – белязано с трагиката на изменчивите чувства, водещи до драматични сблъсъци и разлом на отношенията, са налице в „Палячи“ – под прецизната диригентската палка на Вилиана Вълчева.
Очаква се оркестърът на Бургаската опера, с концертмайстор Христо Белчев, да изгради драматургична линия на прекрасната музика на Леонкавало, следваща събитийността на сцената. Прочутото "Интермецо" в началото на второ действие е събирателен образ на музиката на композитора, съвременник на Пучини, и духа на епохата в края на XIX век. Всички артисти и музиканти ще съпреживеят тъжната история на операта от Леонкавало, в стил веризъм, която звучи толкова актуално и автентично – като калейдоскоп от човешки взаимоотношения.
Театър в театъра, живот зад кадър, скрити човешки страсти, по-силни от общоприетите норми, ревност, жестоки разкрития, преплитане на изкуството с реалния живот, драматична развръзка с трагичен завършек – всичко това се слива в симбиоза от прекрасна музика, прочувствен текст и великолепно изпълнение в оперното произведение от Леонкавало. A финалният израз 'La commedia finita" /"Комедията свърши"/ бяха не само трагична кода на историята, а и повод за размисъл...
Билети за „Палячи“ можете да намерите на касата на Операта, на каса „Часовника“ /пред хотел „България“/, както и в мрежите на Grabo - https://grabo.bg/burgas/operata-paliachi-055ftи Eventim - https://www.eventim.bg/bg/bileti/palyachi-burgas-opera-669184/event.html?gad_source=1&gclid=Cj0KCQjw782_BhDjARIsABTv_JAb6mOwj6Wn40q-I28IubptF3R9bGLtHWCrLHL7NhUhH8hAb2ymTg0aAgavEALw_wcB
и в препратките към събитията в програмата: https://operabourgas.com/bg/programme в официалния сайт на Държавна опера – Бургас.
За гост-диригентката Вилиана Вълчева:
Вилиана Вълчева е родена в гр. Варна. Завършва средното си образование в Училище по изкуствата в родния си град със специалност пиано, след което веднага е приета да учи в Hochschule der Künste в столицата на Швейцария- Берн, както и по-късно камерна музика и оперно корепетиране в Нюшател. Паралелно започва да се занимава и с дирижиране, което я отвежда в Люцернския университет по музика в класа на дългогодишния главен диригент на Цюрихска опера - Проф. Ралф Вайкерт, където през 2010 г. завършва Магистърска степен по оперно-симфонично дирижиране с отличие. Следват майсторски класове с именити диригенти като Бернард Хайтинк, Дейвид Цинман,Зубин Мета, Пиер Булез. Вилиана Вълчева е финалист на реномирания диригентски международен конкурс в гр. Кадакес (Испания), както е и активен диригент в Берлинскияфорум" Das Kritische Orchester ", сформиран от музиканти от най-престижните немски оркестри, измежду които, Берлинска Филхармония, Мюнхеска Филхармония, Bayerische Rundfunk Оркестър, Dresden Staatskapelle. През 2013 г. започва работа в Люцернския оперен театър като репетитор и асистент на главния диригент, където е ангажирана три творчески сезона. Същата година, получава и място за практика в нова продукция на Цюрихска опера при главния диригент Фабио Луизи.
През 2014 година Вилиана Вълчева е забелязана от Маестро Борислав Иванов и е поканена за щатен диригент в родния си град Варна, където има възможност да направи много нови постановки, измежду които сложните заглавия като Андре Шение от У. Джордано, Адриана Лекуврьор от Франческо Чилеа, Норма от Белини, Лучия ди Ламермур от Доницети, Дон Жуан от Моцарт както и много други. През годините от 2008 до 2014 получава реномираните стипендии на Zeno - Karl Schindler( Женева) за средновековна немска музика както и стипендията Richard Wagner- Stiftung- Bayreuth, за изучаване творчеството на Рихард Вагнер в Байройт и Венеция. През януари 2018 година дебютира на сцената на театър Франческо Чилеа в Reggio Calabria с прословутия реквием на Джузепе Верди, а по-късно същата година поставя операта Норма на Белини с огромен успех. Дирижира успешно в Операта в Пловдив, Биел/Солотурн ( Швейцария), както е и част от състава “Кнобелсдорф”- ансамбъл при Щаатскапеле Берлин.
От 2021 година е щатен диригент и на сцената на Държавна Опера - Русе, а през януари 2022 година по покана от дирекцията, Вилиана Вълчева дебютира и със Софийската филхармония. През юли месец 2022, по покана от именития аржентински тенор и диригент Хосе Кура, тя взима участие на първото издание на фестивала “Палешак” в гр. Оребич, Хърватия. През сезон 2023/2024 Вилиана Вълчева дирижира българската премиера на мюзикъла “Семейство Адамс” в рамките на фестива “Opera open” в гр. Пловдив, участва и в летния фестивал “Symfonia Umenia” в гр. Братислава, където сподели сцената с ансамбъла на Щаатскапеле Берлин. През новия сезон 2023/2024 отново поканена от Софийската филхармония за концерти със световните инструменталистки- японската цигуларка Мидори и виолончелистката Анастия Кобекина, изпълняват творби от Бърнстейн, Палмиери , Добринка Табакова, Чайковски и Шуман. През месец Май 2024 Вилиана Вълчева е член на журито на престижния конкурс за диригенти ” Димтрий Митропулус” в Тесалоники.
0 Коментара