„България влиза в световната карта на научното изследване на океана и това е огромен престиж, защото страната ни има чудесни капитани и моряци, но те си продават труда на чужди държави, а корабите ни се строят в Китай. Нищо, че носят български имена“- Това обяви днес в Бургас председателят на Българския антарктически институт проф. Христо Пимпирев. Той пристигна в областния център за началото на фестивала на роботиката само ден, след успешното приключване на третата мисия до Антарктида и завръщането на военния научнозиследователски кораб „Св. Св. Кирил и Методий“ във Варна.
„Страната ни има бъдеще с такова поколение, което се вдъхновява от морската наука“, каза проф. Пимпирев.
"Такива събития запалват интереса на младите учени към световния океан, те разбират, че България е малка държава, но ние сме част от този свят и трябва да го изследваме и да правят открития за България", подчерта той.
"Ние доказахме, че сме морска нация, нашият научноизследователски кораб прекосява за трети път Световния океан, работи Южния океан, който е най-непристъпния и най-студения", заяви той и допълни, че ще продължи развитието на българската полярна база. Повод за гордост е, че наш научноизследователски кораб излиза от Черно море, което е затворен басейн.
"Ние се приобщаваме към морските държави, откриваме нови континенти и се присъединяваме към колониалните държави- Испания, Португалия. Те са откривали нови светове, докато ние сме строили къщите си с гръб към морето. В тази експедиция имахме хора, които за първи път стъпваха в Антарктида и им отворихме очите към полярните райони, имахме двама представили на ОАЕ, Черна гора, Гърция. Ние сме тези, които закарахме гърци на ледения континент. Следващите 10 години са обявени за изследване на океани, ние вече сме в световния океан, а не само в нашето Черно море“, каза още той.
Проф. Пимпирев припомни, че в последната българска експедиция са се включили представители на страни, които за първи път стъпват в Антарктика. "Двама бяха от Обединените арабски емирства, имахме балкански съседи от Черна гора, гръцки изследователски. Когато в Гърция древните елини са кръстосвали Средиземно море със своите кораби, не сме имали държава. А сега ние сме тези, които закарахме първите гърци учени на Ледения континент", допълни той.
0 Коментара