Когато животът ти поднесе дъжд – направи си ток. Точно това направиха учени от Националния университет на Сингапур, които откриха иновативен начин за генериране на електричество от... дъждовни капки. И не просто в теория – с новата си технология те успели да захранят 12 LED лампи, използвайки един от най-достъпните ресурси на планетата: капчиците вода от небето.

От проблем към потенциал


Известно е, че водноелектрическите централи се използват за производство на енергия от вода. Но те изискват мощни водни потоци, което ограничава мястото за изграждането им – главно край реки с високи дебити. Енергията от вълните също е трудна за улавяне и използване в реални условия.

Но има и друг вид вода, който присъства почти навсякъде – дъждът. Именно той вдъхновил сингапурските учени да търсят решение, което да работи в градска среда и при по-малки количества вода.

Капка по капка – енергия


В лабораторни условия учените симулирали дъждовни капки, които падат върху специално разработено устройство. То представлява тънка вертикална кула с метална игла на върха. Под иглата се поставя тръба от проводим полимер, висока 32 см и широка 2 мм.

Когато капките удрят горната част на тръбата, се разбиват на пръски заедно с въздуха, който остава между тях. В процеса на движение през тръбата, водата и въздухът създават условия за разделяне на електрическите заряди, които се събират чрез жици в горната част и купа в долната част на системата.

Резултатът? Системата се оказва пет пъти по-ефективна от използването на постоянен воден поток.

Учените са успели да превърнат около 10% от енергията на падащата вода в електричество – сериозен пробив за технология от този тип.

Потенциал в града


Според екипа, подобни системи могат лесно да се инсталират върху покривите на сгради в градовете. Те могат да осигурят чиста и устойчива енергия на домакинствата, особено в райони с чести валежи.

Откритието е публикувано в авторитетното научно списание ACS Central Science.