На 30 октомври преминаваме към зимното часово време. Точно в 4 часа сутринта стрелките на часовника се преместват с един час назад.

Връщането на часовниците е съгласно Постановление на Министерския съвет. Чрез него се решава всяка година в нощта срещу последната неделя на октомври, лятното часово време да премине в зимно. То ще продължи до последната седмица на месец март 2017 г.

Предимството на зимното часово време е, че ще спим повече. В същото време обаче, ще се стъмва по-рано.

Смяната на времето наистина е вредна за здравето. Това е мнението на германски специалисти, които са извършили сравнителен анализ на данни от над 55 хил. души.

"Преместването на стрелките с час напред или назад има много по-голямо въздействие върху здравето, отколкото е прието да се смята. Всъщност идеята за смяната на времето е обществена инициатива, която може и да има своите икономически основания, но от гледна точка на здравето е напълно необоснована", твърдят учените от Мюнхенския университет "Лудвиг-Максимилиан".

Според хронобиолога Тил Рьонеберг, ръководител на изследователската група, преместването на стрелките нарушава възприятието на човека, свързано с редуването на тъмната и светлата част от денонощието, която пък е в зависимост от годишния сезон.

"Самите ние бяхме изненадани от получените резултати. Ориентирайки се по дневната светлина, човешкото тяло настройва своя вътрешен часовник към 24-часовия ритъм. Тъмнината в този процес е не по-малко важна от светлината. И преходът с час напред или назад напълно разстройва този ритъм", посочва Рьонеберг за Би Би Си.

Германските учени са изследвали и поведението по време на сън и през деня на 50 човека в течение на осем седмици след смяната на времето.

Човек свиква по-трудно с пролетната промяна на времето, когато един час буквално изчезва. Но и есенното връщане с час назад принуждава тялото да променя своите биоритми, за което е нужно време и то не толкова малко.

Най-отчетливо се проявяват негативните тенденции при онези хора, които стават или започват да работят по-късно, допълват учените.

Източник: Darik.bg