Уникално голяма Супер Луна имахме възможност да видим в нощта на 13 срещу 14 ноември. Подобно нещо ще имаме възможност да наблюдаваме чак през 2034 г. Причината за това е фактът, че луната беше изключително близо до Земята и беше по-ярка от обикновено.

Това явление се случва веднъж на 411 денонощия. За последно Супер Луна гледахме преди близо 70 години.

Какво всъщност представлява Супер Луната?

Луната има елиптична орбита, една част от орбиталната траектория, наричана перигей, е с около 48 280 километра по-близо до Земята, в сравнение с другата част от орбитата, наречена апогей.

Как да направите най-добрите снимки на днешната супер Луна:

Вчера и днес Луната е по-близо до Земята, откогато и да било в последните 70 години. Ето съветите на главния фотограф на НАСА Бил Инголс за това как да направите най-добрите кадри на красивата гледка:

- не правете грешката да снимате Луната сама, без обект за сравнение наблизо. Опитайте да намерите местна забележителност, която да бъде знак за това къде сте били.

- вкарайте хора в кадъра. Това може да направи снимката наистина забавна.

- експериментирайте с разнообразни местоположения. Луната ще може да се види почти веднага след залеза, което дава възможност да я снимате от различни места.

Луната ще премине на 348 400 км. от нас, което ще е с около 35 400 км. по-близо от обикновено. Това ще се случи в 01:23 часа в понеделник срещу вторник. Ако небето е чисто, тя ще изглежда до 14% по-голяма и 30% по-светла от обикновено –т.нар. "супер Луна".

Този феномен се проявява, когато пълнолунието съвпадне с перигея - момента, в който спътникът е най-близо до Земята. Това се случва около веднъж на 14 месеца. Разстоянието от Луната до Земята варира, защото орбитата ѝ е овална, а не кръгла.

Следващият път, когато спътникът ще бъде толкова близо, ще бъде през 2034 г.