Омбудсманът Мая Манолова и три граждански организации дадоха на съд и решението на КЕВР за увеличението на цените на топлинната енергия от април. Общественият защитник обясни, че мотиви за жалбата са нарушена процедура от страна на регулатора, който не е провел обществено обсъждане.
По думите на Манолова не е имало и заявления от топлофикациите с искане за поскъпване на услугата и така регулаторът служебно е увеличил цената в интерес на енергийните дружества. Тя допълни, че в решението на КЕВР липсват и мотиви, предаде Дарик.
Жалбата е придружена и от становище на изпълнителния директор на "Топлофикация-Перник", в която се посочва, че подобно повишение не е в интерес на топлофикациите, тъй като ще последва отказ от услугата.
"Топлофикация София" одобрява решението на КЕВР, но омбудсманът посочи друг проблем.
"При 440 хиляди домакинства, които са роби на "Топлофикация", тоест по никакъв начин не могат да се откажат от нейните услуги, хората се възмущават и са гневни и се вбесяват, защото не ползват парно, в същото време плащат сградна инсталация", коментира Мая Манолова, цитирана от News.bg.
По думите й заради необоснованите увеличение на цената на парното тази такса сградна инсталация нараства непрекъснато.
"От една страна КЕВР вдига цената, от друга страна одобрява всякакви разходи, включително луксозни на енергийното дружество - те си увеличават заплатите - тази година с четири милиона, наемат адвокатски кантори тази година за 3 млн. лв. и всичко това е със съгласието на регулатора", не скри възмущението си омбудсманът.
"Хората остават с впечатлението, че "Топлофикация" и вертолети да си купи - този разход ще бъде одобрен от регулатора", коментира още Манолова.
Преди дни омбудсманът и представители на две граждански сдружения внесоха в Софийския административен съд жалба срещу КЕВР заради шоковото поскъпване на газа.
От 1 април природният газ в страната поскъпна, като цената за второто тримесечие е с 30 на сто по-висока в сравнение с предходните три месеца. Това доведе и до повишаване на цените на топлинната енергия, като най-голямо е повишението в Плевен – с над 37 на сто, а най-малко във Велико Търново – с близо 18 процента. В София е близо 23%.
От 1 април се повиши с решение на КЕВР и цената на студената вода в София с 18 на сто. Върховната административна прокуратура протестира пред съда това решение.
Предстои прокуратурата да прецени дали има основание да протестира пред съда и решението на регулатора за цената на газа.
Първата у нас социална услуга за възрастни хора с деменция работи успешно в Бургас и добива все по-голяма популярност. Дневната градина за възрастни нос…
0 Коментара