Най-добрите, най-яките и най-издържливите се срещат през септември в Приморско. Те са наистина изъплнени с енегрия и са участници в триатлона „Лъвско сърце“. В над 12-часовото предизвикателство ще се включат 190 състезатели от България и чужбина, притежаващи достатъчно смелост, издръжливост и мотивация, които са готови да премерят сили със себе си, но и да попият от богатото културно и природно наследство по трасето. Гордост е, че абсолютно всички участници от първото издание на триатлона са се записали за участие и тази година.
„Лъвско Сърце“ е състезание, което търси безграничните човешки възможности сред природните богатства на Странджа планина и културното наследство на Приморско. Това необикновено предизвикателство ни провокира да повярваме в своите свръхсили и да надскочим собствените си граници. Вдъхновени от великите подвизи на странджанските герои и епичното минало на този свещен край, каним всеки готов да се изправи срещу 3 км плуване в открито море, 116 км планинско колоездене и 21 км бягане в пресечен терен", казват от екипа на Сдружение „Лъвско сърце“.
„Триатлонът „Лъвско сърце“ е уникално състезание, което миналата година беше предложено от група младежи, с участието на Филип Шавов. Още от началато на презентацията, усещайки тяхната емоция и това, което казаха, разбрах че има много смисъл от провеждането на такова събитие. Защо? Защото това е нещо истинско, състезание без аналог в световен мащаб. Логиката е, че първо е проверката на човешкия дух и физически възможности, второ презентация на красотата на Странджа и трето красотата на Приморско. Освен това, с това събитие виждаме природа и история. Какво по-хубаво от това? Общината е изцяло предана на тази идея и съответно участва в по-голямата част от финансирането“, каза кметът на град Приморско д-р Димитър Германов.
Участниците се впускат в надпреварата самостоятелно или отборно, на щафетен принцип в отбори по трима, в първото по рода си състезание в България. Те ще преминат през природните забележителности на 4 резервата и покрай 12 тракийски светилища, преплетени в приключение с обща дистанция от 140 км. В регламента са включени традиционните за триатлон етапи, но с многократно увеличен обем: плуване в залив Перла - 3 км, планинско колоездене из Странджа - 116 км и бягане в резерват Ропотамо - 21 км.
Първият етап доближава плувците до потъналия тракийски град Ранули, който се намира в акваторията на днешния залив Перла.
Във втория - колоездачите прекосяват резерватите Силкосия, Парория и Тисовица по легендарното историческо трасе, познато като Пътя на коня.
Последният етап води бегачите в резерват Ропотамо през Маслен нос, светилището Беглик таш, залив "Св. Параскева" и Лъвската глава.
В категория Ултра (индивидуално) ще се състезават 64 мъже и жени, докато в щафетата ще включат 81 състезатели в 27 отбора. Дамското участие също е силно тази година. 7 състезателки ще се включат в индивидуалната надпревара, а в категория „Щафета“ те са 14 общо, като има един изцяло женски отбор.
„Радваме се, че всички медалисти при мъжете и жените от миналата година ще участват отново. Това показва, че са уверени, че си струва да дойдат, че ние сме предложили нещо, достатъчно да мотивира тези добри спортисти, които подбират в кое състезание да участват през сезона“, споделя Филип Шавов от организационния екип. „Също толкова сме доволни и от регистрацията на нови състезатели – това доказва, че състезанието е атрактивно, а ние само трябва да го поддържаме и развиваме като ниво. Това и правим сега", допълва той.
Спасителен екип от осем от най-добрите планински спасители, начело с ветеранът Красимир Стоянов, ще се грижи за сигурността на участниците, заедно с 50 доброволци.
"Състезанието е безпрецедентно и изключително вълнуващо. От гледна точка на спасителната дейност, е изключително тежка задача, защото действията се развиват на три места почти едновременно. Екипът трябва да бъде добре подготвен и да познава обстановката. Подготвили сме се да обхождаме трасето пеша, с джипове, с мотоциклети и с велосипеди”, каза легендата в планинското спасяване Краси Стоянов, ще отговаря за сигурността на участниците в уникалното състезание.
Миналата година победители станаха Христина Козарева при жените - с време 9:07:24 часа и Емил Стойнев-младши при мъжете, който взе разстоянието за впечатляващите 07:11:11 часа.
Целта на събитието, съчетало спорта на открито с мистична култура и природа, е да събуди свръхчовешкото във всеки участник – неговото „лъвско“ сърце.
Организаторите дори построиха нов мост в един от най-недостъпните райони в Странджа. Този мост е ключов елемент при осигуряването на трасето.
0 Коментара