Сурвакането е български обичай, запазен през вековете, който се извършва в първите часове на Новата година и има за цел да измоли тя да е по-добра и успешна, с повече здраве, любов и благополучие.
Някога дружини от деца или ергени са обикаляли къщите на роднини и съседи и са сурвакали за здраве и берекет. Изричали са специални благословии, с които да донесат на стопаните на дома най-желаното за тях.
В наши дни децата сурвакат възрастни (обикновено родители и съседи) за здраве и отправят пожелания за щастие, късмет и благоденствие с думите "Сурва сурва, Весела Година, Живи здрави до година, до година до амина!" и други традиционни сурвакарски пожелания. Според обичая възрастните награждават малките сурвакари с подаръци от сърце - сладкиши, парички, играчки и други.
Самуил и Елин сами изработиха автентични български сурвачки от дрян и тази година, за да сурвакат за здраве всички у дома. Двамата са синове на семейство художници, баща им е скулпторът и карикатурист Калин Диловски, който тази година рисува бургазлии на Никулден в центъра на града (виж ТУК). Самуил и Елин видимо са наследили сръчността и таланта на родителите си, също така те разкриха тайните на изработката на автентичната българска сурвачка от дрян, чиято изработка е традиция в тяхното семейство и се прави винаги на 31-ви декември.
Дряновата сурвачка, наричана в някои краища сурукница или сурвакница, традиционно се използва на Васильовден -1 януари. Има различна украса, но формата и е строго стилизирана. В централна и източна България, сурвачката се украсява с плодове, пуканки и гевречета /кравайчета/, докато в западна България често се окачват и монети. Вижте как се прави:
Какви материали са ви необходими за изработването на традиционна сурвачка:
1. Дрянова клонка с дължина от 50см до 80см
2. Вълнена или памучна прежда в различни цветове
3. Сушени плодове, пуканки, малки кравайчета, ябълка
4. Конец, игла
Необходимо време за изработване: около един час
Как се прави:
Когато избирате дряновата клонка е необходимо тя да има поне две разклонения. Навийте около всяко клонче прежда в различни цветове, след което клончетата се огъват към стеблото и се завързват с помоща на конец, така че да се образува буква "Ф". Ако има повече от едно разклонение ще се получи двойно "Ф". След като сте оформили сурвачката нанижете пуканките, сушените плодове и кравайчетата на дълъг конец. Завържете крайчетата на конеца за всяка от страните на кръгчето, което сте оформили от клонките на дряна. На върха можете да сложите ябълка, монети, орехи или няколко малки гевречета.
Традицията повелява рано сутрин, още в първите часове на празника, младите сурвакари да посещават стопаните и чрез отмерени удари със сурвачката да изричат благопожелания за здраве, берекет и късмет.
Ето някой от традиционните пожелания:
Сурва, весела година,
златен клас на нива,
червена ябълка в градина,
жълт мамул на леса,
голям грозд на лоза,
пълна къща с деца,
пълни обори със стока,
пълна кесия с пари.
Пълна къща със коприна!
Живи, здрави догодина,
догодина, до амина!
текст: народен
Сурва, сурва, весела година.
Голям грозд на лозата,
жълта царевица в полята,
червена ябълка в градина.
живо-здраво догодина,
догодина, до амина.
Честита Коледа и Нова година!
текст: народен
Хей, другари сурвакари!
Хей, юнаци със калпаци!
Дрян е цъфнал на поляна
с чудно хубава премяна:
всяка клонка позлатена,
всяка пъпка посребрена
с бял варак и мразовина.
Сурва, весела година!
Едро жито по хамбари,
тлъсти агнета в кошари,
руйно вино по мазите,
мед и восък по пчелите;
пълна къща със имане –
мир и обич да настане,
да живеят като братя
всички хора по земята,
че земята е градина,
догодина, до амина…
Сурва, весела година,
догодина, до амина...
1 Коментар
martin
2022-04-02 10:47:14бииииииииииииииииииииииииииииииип