Набеден - така наричат зоозащитници питбула Цезар от село Мокрище, за който официално се смята, че в понеделник е нахапал до смърт тригодишно дете. В петък те са успели да видят четириногото и са още по-ентусиазирани да се борят то да не бъде евтаназирано.
След като няколко дни много настоятелно искаха от полиция, прокуратура и Областната дирекция по безопасност на храните да бъдат допуснати до Цезар, представители на организацията PAW-Pazardjik Animal Welfare са го посетили. Впечатленията на зоолюбителите са, че кучето, смятано за убиец, е по-скоро дружелюбно. Преместено е в клетка, където е по-свободно, отколкото когато беше вързано с две вериги. Много е слабо, но е жизнено и с огромен апетит.
Новите му благодетели са му оставили няколко килограма гранули и консерви. Притеснени са обаче, че храната скоро ще свърши, а хората се страхуват да се доближат.
Целта на зоозащитниците е кучето да бъде спасено и осиновено. Има и желаещи да го приемат в дома си. След жестоката трагедия от 29 януари обаче то е под 14-дневна карантина. През това време ще бъде наблюдавано от ветеринари, за да се отхвърли вероятността да има бяс.
Този период изтича на 12 февруари. И след това обаче питбулът няма да може да бъде освободен веднага. Води се досъдебно производство, към което трябва да бъде приложена експертиза на ветеринар за общото състояние на животното и етолог, който трябва да прецени има ли опасни поведенчески проблеми.
Веднага след посещението бяха разпространени снимки и видео, за да се види, че Цезар не се държи нападателно към непознатите за него хора. По време на заседанието за гледане на мярката за неотклонение на стопанина на кучето - Димитър Михайлов, и той няколко пъти увери, че откакто го отглежда - повече от година, никога не е проявявало агресия.
Интересна подробност е, че такива твърдения за този период няма и в обвинението на прокуратурата. Според прокурор Петя Ташкова, питбулът е проявявал агресия към други животни, докато е бил при предишния си собственик. Не е известно да е нападал хора.
От съдбата на Цезар се вълнуват десетки хора - и от Пазарджишко, и от цялата страна, дори от чужбина. Телефоните и имейлите на полицията, прокуратурата и Областната дирекция по храните са затрупани от запитвания и предложения на желаещи да се погрижат за питбула.
0 Коментара