Нови правила ще позволят най-сетне да се случи атестирането на над 70 000 педагогически специалисти. Te са залегнали в качените за обществено обсъждане промени в Наредба 15 от 2019 г.
В мотивите към тях се посочва, че вече ще има ясни срокове за реализиране на атестирането, с което се осигуряват еднакви възможности за кариерно развитие на всички учители, директори и други педагогически специалисти и това ще е възможно още от тази учебна година.
В момента, за да израсте в кариерата учител или възпитател, трябва да отговаря на няколко изисквания като стаж, професионална квалификационна степен и др., но и да е преминал атестиране в съответната образователна институция.
Същевременно атестиране могат да провеждат само училища и детски градини, които са преминали инспектиране от Националния инспекторат по образование. Така за около 3 години са атестирани едва около 15% от педагогическите специалисти, посочват от МОН.
Затова министерството инициира промяна, която ще премахне зависимостта между атестирането и Инспектората и така процесът, от който зависи увеличаването на заплатите в сектора, ще бъде отпушен.
Новият състав на Европейската комисия, начело с председателката ѝ Урсула фон дер Лайен, встъпи в длъжност днес, когато блокът от 27 държави е изправен п…
1 Коментар
Виолета Панова
2024-01-22 13:48:26Сладури.... не правите разлика между "асестиране" и "атестиране", но иначе статийки пишете.