"Не предлагаме вероучение и задължителна религия, а нов час по етично възпитание, по възпитание в добро. Светският характер на образованието ще се запази". Това заяви министърът на образованието Красимир Вълчев на голяма дискусия, посветена на изучаването на религии и добродетели в българските училища.
По думите му учениците имат нужда от знания за историята и наследството ни, както и от умения да развият критериите си до добро и зло. За целта ще бъде предложена напълно нова учебна програма с фокус върху добродетелите, културата, етиката, философията, но и с елементи на религия, като родителите ще могат да избират дали децата им да учат религия или добордетели. По думите му програмата му ще е с плуралистичен характер, а не догматична.
"Трябва ли да се лишим чрез религия да възпитаваме децата в добродетели? Защо да не могат да научават за тях не само чрез Зевс, но и например чрез Исус", попита Вълчев. Министърът отчете като пропуск на МОН това, че не е представил подорбна концепцията по новия предмет и обеща до 8 май да представи такава.
Министър Вълчев лансира идеята за въвеждане на нов предмет регилии и добродетели, в който децата да учат за различни ключови добродетели като честност, уважение, прошка, толерантност и отговорност. От това, което е съобщавал до момента, се знае още, че родителите биха имали право на избор - дали децата им да учат конфесионално религия, или пък да се спрат само на добродетелите. Няма по сегашните ли учебни програми ще се преподава, нито кой точно ще обучава по този нов предмет и как в един клас една група ученици ще учат за православие, друга - за ислям и т.н.
Във форума са поканени над 100 участници, които ще представят различните гледни точки по темата. Присъстват българският патриарх Даниил, главният мюфтия Мустафа Хаджи, народни представители, учители, родители и др. Сред поканените са и представители на гражданския сектор - неправителствени организации и др., макар че отделни учители и организации вече изразиха разочарование, че не са получили покани. Tакава например са нямали до късно вчера от Национална мрежа за децата, която наскоро сподели притесненията си, заедно с още над 50 НПО-та, от новия предмет и други готвени промени в образованието, свързани с оценка за дисциплина, по-лесно налагане на санкции и др. Едва след изрично настояване, днес и НМД ще може да представи позицията си.
0 Коментара