Мръсно бельо, лоша хигиена в стаите, липса на дезинфектанти – тази печална картинка очаква туристите на север. В Кранево вече е съставен първият за този туристически сезон акт за непрани спални комплекти.
Собственици на хотели и бунгала в Балчик, Шабла, Кранево, с. Българево и в курортния комплекс Карвуна пък мръсотия в стаите, съобщиха от Районната здравна инспекция, пише „Монитор”.
Бельото, предлагано на туристите, буквално мърда от бълхи и акари. Освен това има и следи от течности. Буболечките остават дори и след като чаршафите са изпрани. Причината е, че се пере при ниска температура, която не убива бактериите, обясниха здравни експерти.
"Ендопаразитите, които остават в спалното бельо, се унищожават при пране над 60 градуса. Тази е температурата, която дава добра стерилизация и при други замърсители", коментира паразитологът доц. Борислава Чакърова, преподавател в Медицинския факултет на Тракийския университет - Стара Загора. Сред тях са акарите, които провокират алергиите, както и един вид от тях, който е причинител на крастата, допълни тя.
Доц. Чакърова обясни, че зараза от човешки течности върху спалното бельо, като сперма или урина, не може да прихване, тъй като трихономите умират в съприкосновение с въздуха.
Потенциален развъдник на бактерии са одеялата и шалтетата, защото те пък се перат не повече от веднъж годишно Същата е ситуацията и с възглавниците. Дори калъфките им да се сменят след всеки турист, от тях на повърхността избиват бактерии, скрити в калъфката.
Трябва да се внимава и с кърпите и хавлиите в хотелските бани. Те също са със съмнителна чистота, съветват медици. Според здравните наредби прането на бельото в хотели, почивни станции и бунгала трябва да става задължително по химиотермодезинфекциония метод. Това означава, че при предварителното изпиране трябва да се използват перилен и дезинфекционен препарат, а същинското пране трябва да се извършва при температура на водата от 50 до 90 градуса. В много случаи бельото се пере при температура не повече от 40 градуса и без дезинфектант за по-евтино.
От началото на 2016 г. са извършeни 1442 проверки на 568 обекта. Само в един хотел обаче е установена лоша хигиена в стаи, коридори и общи площи. В други три пък е констатирано, че работят, без да са вписани в публичния регистър на обектите, контролирани от РЗИ.
0 Коментара