Когато пандемията от ковид 19 завладя света през 2020 г., Clubhouse се зае с нелеката задача да спаси положението и да предостави нов и вълнуващ начин за свързване на хората. Докато всички други платформи за социални медии бяха силно фокусирани върху видео аспектите, Clubhouse веднага се открои от тълпата благодарение на своя подход, който включваше само звукови файлове.

Приложението представлява само аудио социална платформа, в която хората създаваха или се присъединяваха към виртуални стаи и провеждаха разговори с други хора със сходни интереси. Основната идея и цел на тази по-специфична услугата е да се премахнат визуалните разсейващи елементи и да се съсредоточи върху предоставянето на едно единствено нещо: услуга, която осигурява смислени, дълбоки разговори, които свързват хора, отдалечени на хиляди километри един от друг.

Какво отличава Clubhouse от останалите

Приложението бързо придоби известност благодарение на отличаващия го подход „само с покани“ - за да се присъедините към него, трябва да сте получили покана от друг потребител на Clubhouse (и да имате устройство с iOS). За да се наблегне още повече на принципа на участие само на подбрани хора, всеки потребител можеше да изпраща само ограничен брой покани. Това освен че създава усещането за специален подбор и значимост у потребителите, дава възможност на услугата да управлява броя на хората в платформата в даден момент.

Ограничението е стара, но мощна концепция в света на маркетинга; като създадете спешност и изключителност на своя продукт, можете да го направите много по-привлекателен и желан. Независимо дали става дума за предлагане на първокласни неща като онлайн игри, лимитирани серии на различни продукти или ВИП достъп до известни места, принципът на ограничения достъп до някакъв вид затворено общество до голяма степен повишава желанието за определен продукт или услуга - и Clubhouse се възползва напълно от това.

Факт е, че услугата беше силно използвана, когато към платформата се присъединиха големи знаменитости като Елон Мъск, Опра Уинфри и актрисата Тифани Хадиш и започнаха да организират свои собствени стаи в Clubhouse. Няколко известни личности яхнаха вълната и с цел популяризират бизнеса си, а много успешни предприемачи като Гари Вайнерчук използваха Clubhouse, за да достигнат до нова аудитория и да разпространят идеите си. В един момент Clubhouse достигна такава популярност, че едва ли не трябваше задължително да си в нея, щом искаш да си в крак с модата и най-актуалните и горещи тенденции. Но след това си имаше и доста проблеми.

Магията на идеалния момент

Не може да се оспори, че голяма част от успеха на Clubhouse се дължи на точния момент, в който се появи - стартирането му в първите месеци на пандемията от ковид 19, когато физическата връзка вече не беше възможна и хората бяха принудени да общуват и да се свързват помежду си с помощта на технологиите, вероятно беше най-умният ход на основателите на Clubhouse.

През февруари 2021 г. платформата съобщава за 10 милиона активни потребители в сравнение с 2 милиона потребители през януари 2021 г. и 600 000 активни потребители през декември 2020 г. Въпреки този първоначален бум Clubhouse има нелеката задача да се бори да запази инерцията си с навлизането на конкуренти на пазара и отслабването на пандемичните ограничения, което води до значителен спад в ангажираността на потребителите малко след достигане на върховата точка.

Отмяната на ограничителните пандемични мерки се отрази тежко на платформата

С разхлабването на ограниченията на COVID и бавното възстановяване на свободата на движение не след дълго потребителската аудитория на Clubhouse започна бързо да намалява. През септември 2021 г., само няколко месеца след като платформата достигна своя връх от 10 милиона потребители, Clubhouse отбеляза сериозен спад. Към днешна дата потребителската маса на Clubhouse днес е само малка част от тази, която беше по времето на пандемията. Няколко са причините, довели до края на платформата:

  • Отваряне към по-широка аудитория: След като Clubhouse започна да се разраства, компанията не само реши да се отвори за целия свят, като премахна изискването за покани, но и позволи на потребителите на Android да се присъединят към услугата. Ефектът, който се постигна, е че Clubhouse достигна до милиони потребители, но в крайна сметка по този начин се изгуби елемента на ексклузивност и рядкост, който всъщност го правеше различен, привлекателен и желан.

  • Борба за печалба: Въпреки че в началото Clubhouse успява да привлече голяма потребителска база, в крайна сметка тя също пое в посоката да осребри влиянието си и да печели повече пари.

  • Отсъствие на лидерство в общността: Липсата на лидерство и управление на общността е все по-осезаема и това води до ситуацията, в която по-малките общности и стаи се чувстват нечути и откъснати. И макар че по-късно платформата се опита да реши този проблем, щетите вече бяха нанесени.

  • Културата на страха от пропускане: Едно от най-големите неща, които липсваха на потребителите, беше възможността за записване на разговори, което подхранваше атмосферата на токсичен страх от пропусане , че човек или не знае, или пропуска информация, събития, преживявания или житейски решения, които биха могли да направят живота му по-добър, както и че налагаше тип на общуване „той каза, тя каза“. Това сериозно затрудняваше проверката на информацията и поемането на отговорност за действията, тъй като нищо не може да бъде потвърдено или проверено, което е причина за разочарование и чувството на несправедливост за много потребители, особено за тези, които провеждаха дискусии по чувствителни теми или попадат в категорията известни личности.

  • Емоционален натиск и психично здраве: За разлика от подкастовете или телевизионните предавания, при които изключването остава незабелязано, Clubhouse ясно показва кога някой влиза или излиза от стаята. Тази видимост създаваше чувство на тревога и дори на предателство, тъй като водещите можеха да видят кога са загубили нечие внимание или интерес, което правеше всяко излизане много лично и емоционално трудно.

Каква е съдбата на Clubhouse сега

Към края на 2023 г. платформата се опита да се завърне сред социалните медии, като представя „новия Clubhouse“, който въвежда нов формат, наречен Chats. Официалният блог съобщава, че става дума за групов чат само с глас с любимите ви хора. По своя характер той е като стаята на Clubhouse, но се провежда асинхронно, така че можете да се отбиете и да се включите в дискусията в удобно за вас време. Представете си, че груповите ви текстове и историите ви в Instagram се срещнат в парка, говорят си с часове, станат най-добри приятели и се влюбят. 9 месеца по-късно те родиха нов начин за поддържане на връзка - такъв, който ви позволява да чувате гласовете на приятелите си, да се запознавате с техните приятели и да прекарвате по-малко време в писане Или с други думи казано това са т.нар. „социални съобщения“.

И макар че новият Clubhouse вече да си е създал солидна потребителска аудитория, тя все още е далеч от пиковата му аудитория отпреди три години. Но основателите на Clubhouse могат да са спокойни, знаейки, че са останали верни на визията си. Както се казва в официалния блог на платформата: „Не създадохме Clubhouse, защото беше разумно да го направим". Социалните продукти рядко функционират. Направихме го, защото обичаме този продукт и вярваме в мисията да помогнем на всеки да има живот, изпълнен с прекрасни приятелства.“