Парламентът прие на първо четене промени в Закона за съдебната власт, които предвиждат закриване на специализираните съд и прокуратура. Решението беше взето със 134 гласа "за" и 73 "против". Измененията са подготвени от екипа на правосъдния министър Надежда Йорданова и предлагат също отмяна на "кариерните бонуси" на членовете на Висшия съдебен съвет (ВСС), главния инспектор и инспекторите в Инспектората към ВСС. Миналата седмица правната комисия в Народното събрание одобри промените след близо девет часа дискусия.
В последните месеци прокуратура на няколко пъти изпраща до български и европейски институции становища по темата, според което закриването на специализираното правосъдие е в интерес на организираната престъпност. Подобна позиция застъпи и Камарата на следователите в България.
В пленарната зала от "Продължаваме промяната", "Има такъв народ" и "БСП за България" подкрепиха законопроекта и отбелязаха, че специализираното правосъдие не е оправдало целта, за която е било създадено. От ГЕРБ обявиха, че промените ще поставят под риск висящите наказателни дела. Петър Кьосев от "Продължаваме промяната" отбеляза, че разглежданият законопроект е изключително важна предпоставка за началото на реформата на съдебната система в България. Той посочи, че в последните години всичко е започнало да бъде квалифицирано като организирана престъпна група само с една единствена цел да бъде разгледано от специализирания съд. "Вместо твърдяната специализация на неговата дейност с фокус върху тежката организирана престъпност и борба с корупцията по високите етажи, специализираният съд се превърна в алтернативен общ наказателен съд, при това крайно неефективен и неработещ по отношение на тези цели, посочи Кьосев. Къде са знаковите дела и дела с висок обществен интерес, по които има влязла в сила осъдителна присъда", попита той. Според него обсъжданият днес законопроект ще осъществи точно това връщане на делата в системата на общи съдилища и възстановяване на баланса и справедливостта при тяхното разглеждане.
Дани Каназирева от партията на Бойко Борисов го репликира, че твърденията, които излага, са крайно манипулативни, защото това не е съдебна реформа. "Вие в т.нар. съдебна реформа не предлагате нито един нов механизъм за оптимизиране на наказателния процес. Това, което ще свършите единствено, е да поставите под риск висящите много тежки наказателни дела с правна и фактическа сложност и да прехвърлите организираните престъпни групи по места, там, където техните лидери и участници имат изградени трайни позиции. Не само не преодолявате тези регионални зависимости, но ги задълбочавате", посочи тя. "Не пипай теорганизираната престъпност, ще настане хаос", обърка в края на изказването си тя, което предизвика оживление в залата.
Борислав Гуцанов от БСП посочи, че специализираните съд и прокуратура са се превърнали в политически репресивен апарат. Ако се бяха изпълнили намеренията, с които започна тази реформа, нещата щяха да бъдат много по-различни, заяви той.
0 Коментара