Българският щангист спечели титлата, след като постави световен рекорд в движението изтласкване в кат. до 81 кг с двубой от 374 кг. Втори с 367 кг завърши Махмуд Джавади Алибади (Иран), а трети остана молдовецът Марин Роду с 363 кг.
Световната титла е първа за българските щанги от 14 години насам! Предишният роден триумф е от 2007 г., когато шампион в Чагмай (Тайланд) стана Иван Стоицов в кат. до 77 кг.
Днес Карлос започна последен опитите си в изхвърлянето с успех на 163 кг, а после с лекота подобри световния рекорд за юноши със 166 кг, като малко не му достигна да подобри с 1 кг и световния рекорд за младежи със 169 кг. Това му отреди сребро в движението, на 2 кг от лидера Мартин Робу.
В изтласкването обаче българинът бе безапелационен. 200 кг за медал и респект на съперниците, след това 205 кг за златото и световен юношески рекорд в двубоя и накрая 208 кг за световни рекорди за юноши, младежи и мъже в изтласкването. В крайна сметка злато в двубоя със 374 кг, злато в изтласкването и сребро в изхвърлянето.
Карлос Насар е от школата на Червен бряг с треньор Илиян Илиев. Роден е на 2 май 2004 г. Още в дебюта си на голямо състезание стана европейски шампион за юноши на 14-годишна възраст в Милано през 2018 г. Година по-късно е със злато от световното за кадети до 17 г. в Лас Вегас и от европейското до 15 г. в Ейлат. Миналата година спечели световната купа за младежи от онлайн първенството в Перу. През тази пролет е европейски вицешампион в дебюта си при мъжете, като в кат. 81 кг остана само на един килограм от италианец. Антонио Пицолато.
Това е втори медал в двубоите и общо пети в отделните движения за България на световното първенство в столицата на Узбекистан. Още в първия ден на шампионата Ангел Русев грабна злато в изтласкването и бронз в двубоя при най-леките – в кат. 55 кг. След това Валентин Генчев се нареди пети и в крайното класиране, и в изтласкването накат. 67 кг, а травма спря от участие европейската шампионка Надежда Мей Нгуен при най-леките дами.
0 Коментара