Вирусът, който убива най-много хора в света годишно, е грипният вирус. Грипът причинява смъртта на между 290 хил. и 650 хил. души годишно в световен мащаб, според Световната здравна организация (СЗО). Въпреки че често се възприема като обикновено заболяване, усложненията от грипа могат да бъдат много тежки, особено при деца, възрастни хора и хора с отслабена имунна система.



Хепатит B и С също са много опасни и хроничните инфекции с тези вируси водят до стотици хиляди смъртни случаи годишно от чернодробни заболявания и рак на черния дроб.

Друг вирус, който заема едно от водещите места по смъртност, е ХИВ, причиняващ СПИН. Въпреки че със съвременната медицина той може да бъде контролиран, в глобален мащаб СПИН продължава да бъде водеща причина за смърт от инфекциозно заболяване.

Ето и кратък обзор на най-смъртоносните вируси:

Грип (инфлуенца) – 290 000 - 650 000 смъртни случая годишно.
Хепатит B – около 820 000 смъртни случая годишно.
Хепатит C – около 290 000 смъртни случая годишно.
ХИВ – над 500 000 смъртни случая годишно.
Коронавирус (SARS-CoV-2) – варира спрямо година и пандемични вълни



Вирусите продължават да бъдат сериозна заплаха за човешкото здраве и живот. Ефективната превенция и осведоменост са от решаващо значение за борбата с тези заболявания. Инвестирането в здравни системи, ваксинация и образователни кампании играе критична роля за намаляване на глобалната смъртност от вирусни инфекции.