"Безотговорно е да се твърди, че ще има режим на тока през зимата. Целта е да се представи ситуацията като неизбежна. Въглищните централи оцеляват, защото получават около 1 млрд. евро годишнo. Когато пазарът не е либерализиран, има възможност въглищните централи да могат да си покриват разходите."
Това мнение изрази в ефира на предаването "Лице в лице" по bTV експертът Мартин Владимиров, директор на програма „Енергетика и климат“ в Центъра за изследване на демокрацията.
"През годините в Центъра за изследване на демокрацията сме моделирали какви би станало, ако въглищните централи бъдат изключени. При такава ситуация няма да има режим на тока, със сигурност. Цената на електроенергията в Гърция например е значително по-ниска от тази на енергията в България. В момента има планов ремонт на един от блоковете на АЕЦ "Козлодуй", отбеляза анализаторът.
"Много е важно да не фетишизираме идеята, че трябва да на всяка цена да бъдем нетен износител. Ние сме участници в един свободен електроенергиен пазар. Например в Германия - там спрели ли са вноса на електроенергия? Абсурд. Въглищата умират и в Германия, навсякъде се случва това", изтъкна Владимиров.
Енергийният експерт поясни, че ТЕЦ "Марица Изток 2" няма право да получава субсидия, но страната ни нарушава европейското конкурентно право всяка година.
По отношение на вятърните централи, инсталирани в Черно море, специалистът бе категоричен, че съществуват рискове при всяка индустриална дейност.
"При офшорния вятър рисковете са анализирани и са направени стратегии за намаляване на тяхното въздействие. Тестове недвусмислено показват, че по-малко от 6 месеца след започването на функционирането на офшорния вятър рибните пасажи се завръщат. Всички инвеститори в офшорна вятърна енергия заделят част от приходите си за подкрепа на местните общности. При офшорната вятърна енергия - става въпрос за развитие на цяла индустрия. Касае се за гигантски перки и пилони и те трябва да бъдат сглобени на място. За всеки мегават инсталирана мощност, се създава едно работно място. Ако се осъществи целият потенциал в българското Черноморие, работните места ще нараснат. Цената на вятърната енергия е около 90-95 евро на мегаватчас", обясни Владимиров.
0 Коментара