"Грипът бавно, но сигурно настъпва, броят на заболелите нараства, каза проф. Георги Попов, началник на Клиника по инфекциозни болести в болница Софиямед, цитиран от БНР.

"Вече сме твърдо в новия грипен сезон, особено след Коледната и новогодишна ваканция, когато хората са били в близък контакт. Увеличаването на заразените става бавно и тромаво и се очертава пикът на заболяването да е в края на януари, дори в началото на февруари.

При нас в болницата расте броят на амбулаторно преминалите пациенти. Това са хора в активна възраст и те се справят с болестта в домашни условия.

Но расте и броят на хоспитализираните пациенти, тоест това са вече болни с усложнения от грипа, каза още проф. Попов за БНР.

"Грипът става доминантен в групата на вирусните респираторни заболявания, и дори забелязваме намаляване на броя на болните от Covid 19, и увеличаване на тези с грип и със респираторен синцитиален вирус, допълни инфекционистът.

По думите му сега доминира грип тип А, като от щамовете 2/3 са от H1N1, а 1/3 са H3 N2, като е важно за хората е да знаят, че този сезон наблюдаваме и много случаи на грип тип Б.

Той има известни разлики в клиничното протичане, лечебния план и в епидемиологичното разпространение.

Имаме доста болни с грип тип Б.

"По отношение на метапневмовируса, той е един от 200- те респираторни вируси, които се наблюдават всяка година, като настинка е познат у нас, знае се отдавна, той е по-опасен за бебета и малките деца и хронично болните пациенти.

Този вирус може да стане опасен, ако започне някаква голяма мутация, някакви лабораторни вмешателство, би могъл да стане проблем, не само за Китай, но и за целия свят, поясни проф. Попов.

Доц. Попов посочи, че инкубационният период на грипа е къс - от няколко часа до един ден след контакт с болен и до час - два се развива силна болка по мускулите, по очите, силна обща отпадналост, хрема, по-рядко имаме налепи или по-сериозни проблеми в носоглътката, една кашлица, която е по-скоро подкашляне, не продуктивна кашлица, за 5 - 7 дни болният по-млад човек се възстановява.

Проблемът е при малките деца и възрастните хора или такива с хронични заболявания, при тях може да се насложи върху тази клинична картина и допълнителна бактериална инфекция.

Лечението е добре установено при грипа, трябва да започне в първите 24 часа до 48 часа, максимум до 72 часа от началото на заболяването и се прилага и симптоматично лечение за страничните неразположения. Също прием на течности, леглови режим.

За Covid 19 също имаме добра етиологична терапия, която я има в аптечната мрежа.

По отношение на другите вируси нямаме конкретно етиологично лечение, при тях основно е патогенетичното лечение, каза още проф. Георги Попов.

Той препопърча като подсилване на имунитета здравословен хранителен режим, с белтъчно хранене, също и физическа активност, прием на черен бъз, чай от шипка и липа, които могат да ни подкрепят в тази зимна обстановка.