През втората десетдневка на февруари се наблюдава спад в броя на заболелите от грип и остри респираторни инфекции в България. Данните показват, че в момента болните са 133 на 10 000 души, докато преди това числото е било около 190. Това коментира проф. Тодор Кантарджиев в ефира на bTV.

Защо случаите намаляват, но вирусите продължават да ни разболяват?

Според експерта има няколко основни фактора, които обясняват сегашната ситуация:

  • Циркулиращите грипни щамове не причиняват тежко заболяване – няма рязко увеличение на тежко болните, а болниците не се пълнят, както миналата година.
  • Наред с грипа циркулират и много други вируси – те не са грип, но предизвикват продължителна кашлица и хрема, която може да продължи седмици.
  • Грипната епидемия все още не е приключила – особено уязвими остават възрастните хора, които трябва да бъдат внимателни.

Колективният имунитет се натрупва по-бавно тази година

Епидемиите винаги са ограничени във времето, защото обществото постепенно изгражда имунитет срещу циркулиращите вируси. Тази година обаче има разнообразие от грипни варианти, което забавя процеса.

"Когато се изисква различен имунитет срещу различни щамове, колективният имунитет се изгражда по-бавно. Това означава, че грипната вълна може да продължи по-дълго", обясни проф. Кантарджиев.

Докога ще продължи грипната вълна?

Според прогнозите на специалиста, грипът може да ни съпътства до априлската ваканция. Той подчерта, че в края на епидемията обикновено заболяват хората с хронични заболявания и отслабена имунна система, така че те трябва да бъдат особено внимателни.

"Слава Богу, че тази година циркулиращите варианти не са толкова тежки. Но все пак, ако се разболеете, останете вкъщи, защото докато кашляте 3-4 дни, заразявате всички около себе си", предупреди професорът.

Как да се предпазим?

  • Ако имате симптоми, избягвайте контакт с други хора
  • Ограничете посещенията на обществени места, особено ако сте в рискова група
  • Подсилвайте имунитета си с правилно хранене, почивка и прием на витамини
  • Носете маска в затворени пространства, където има много хора

Грипната вълна може да затихва, но вирусите продължават да ни заобикалят. Важно е да останем предпазливи и да се грижим за здравето си, за да избегнем усложнения.

Той обърна внимание и на актуалната тема с вейповете.

"Вейповете не бива да са достъпни до децата. Това е нещо ужасно. Сериозно уврежда белия дроб на децата. Аз пуша лула, защото не е толкова вредно.

Увеличава белодробните заболявание. Блокира макрофагите", каза професорът.