Д-р Диян Господинов завършва медицина в Тракийския университет в Стара Загора и е специализант на Медицинския университет във Варна. Има и няколко специализации в областта на кардиологията и управлението на лечебни заведения в чужбина, включително и в Германия, където здравеопазването е превърнато във фундамент на качеството на живот. А като кардиолог е воден от убеждението, че в сърцето на медицината е отношението към пациента - с професионализъм, с внимание, разбиране и отдаденост. Д-р Господинов е съосновател и изпълнителен директор на Сдружение „Младите лекари“, член е на Контролната комисия към Регионалния лекарски съюз в Бургас и е ръководител „Учебна и стопанска дейност“ в Комплексния онкологичен център.

По инициатива на управителят на КОЦ проф. д-р Христо Бозов, лечебното заведение обяви началото на нова кампания за изнесени безплатни онкологични прегледи. Те ще се извършват през следващите месеци в Созопол, Приморско и Поморие.

За необходимостта от ранна диагностика, за надеждата - младите лекари и специализанти, за каузата да работиш в служба на обществото, разговаряме с д-р Диян Господинов:

- Д-р Господинов, как Комплексният онкологичен център успява да привлече млади специализанти, повечето от които, по обясними причини, търсят реализация извън пределите на страната, често директно след дипломирането си?


- Отскоро съм в Комплексния онкологичен център, но виждам, че определено интерес за специализация тук проявяват млади хора не само от Бургас. Нашите прекрасни млади лекари са от цяла България, че дори и от чужбина. Това не е типичното лечебно заведение. За да работиш в КОЦ-Бургас, медицината трябва да е твоя кауза. И лекарите, заради спецификата на онкологичните заболявания, трябва да се посветят изцяло на пациентите. Виждам тази човечност в очите им. А в лицето на лекарите от Комплексния онкологичен център младите колеги намират своите учители.

- Не е ли трудна задача да се задържат лекари у нас, включително и на фона на гласовете напоследък за превес в национален мащаб на финансовите измерения на здравеопазването над хуманността?

- Трябва да има баланс. В закона има ясни рамки относно финансовата част, но не трябва да забравяме, че именно пациентът е в центъра на здравната ни система. За да станеш лекар трябва да си наясно, че ти преди всичко служиш на обществото. А след като се докажеш и финансовият план няма да е никак лош. За човек, доказал качествата си в своята професия заплащането е подобно на това в чужбина.

- Имат ли възможност специализантите тук да разгърнат в цялост своя потенциал и амбиции?

- Разполагаме с хабилитирани лица, със специалисти, водещи в съответната област, при това на национално ниво. В Комплексният онкологичен център младите лекари имат не лоша база, имат и добри учители. А това в нашата професия е най-важното. Имат и подкрепата на Общината, което не е малко.

- Има ли интерес от младите хора към тази специалността „Онкология“?

- Няма да ви лъжа - има специалности, които са значително по-леки и по-привлекателни от чисто емоционална, пък и от физическа гледна точка. Работата с пациенти с онкологични заболявания е трудна, но тук търсим специални лекари, които да работят със специални хора.

- А Вие защо решихте да работите в Комплексния онкологичен център?

- Именно защото това е и моята кауза- това са специални хора и мога да допринеса те да получат още по-добра грижа.

- Какво бихте искали да кажете на младите специализанти?

- Че са добре дошли да се присъединят към нашето семейство. Тук ще получат не само работа, а и семейство.

- Когато говорим за онкологични заболявания, една от най-важните теми е тази за превенцията, скрининга и най-вече ранната диагностика. Доколко тя е отговорност на самия пациент и доколко на здравната система?

- За съжаление, здравната култура в България е на много ниско ниво. Въпреки, че в Закона за здравето е написано за тези профилактични прегледи, на национално ниво отсъства ясна стратегия как да се случи всичко това. За разлика от Европа, в страната ни се залага на болничното лечение, а нямаме първична профилактика. Ние лекуваме усложненията и настъпилото заболяване. В чужбина е точно обратното- средствата и усилията са насочени към профилактиката, като целта е да се ограничат рисковите фактори на пациента и ако има настъпило заболяване, да се обхванат ранните етапи. При нас това липсва на държавно ниво. И отново за съжаление, няма цялостна държавна политика за профилактиката. Тя е поверена на личните лекари, които трудно, оставени сами, се справят с това. Затова ние, тук в Бургас правим нещо. Поради тази причина и през следващите месеци Комплексният онкологичен център организира безплатни профилактични прегледи – в Созопол, Приморско, Поморие.

Ако хората са информирани, ако се повиши здравната им култура, те ще изискват изследвания, направления за мамография, кардиолог, гастроентеролог и пр. Така, с адекватна здравна култура, пациентите ще повишат качеството си на живот.