Нуждата от компетентна информация за ваксините, която да достига до родителите чрез личните лекари или през интернет и повишена активност на здравните власти - Този акцент постави днес общинският съветник от ГЕРБ – Бургас Калояна Живкова по време на форум „Ваксини и здраве“. „Според статистиката относно ваксинирането на населението става ясно, че хората отказващи ваксини за децата си не са толкова много. Но те са изключително активни в интернет пространството и изглеждат като мнозинство. Така покрай тях и други родители взимат неинформирани решения", каза тя по време на форума.
Той бе иницииран от ГЕРБ, в навечерието на Европейската имунизационна седмица (24 - 30 април). Участие в срещата взеха здравните служби, представители на лечебни заведения, общопрактикуващи лекари, представители на пациентски сдружения и майки. За събитието в Бургас пристигнаха председателят на Комисията по здравеопазване в 44-то НС д-р Даниела Дариткова и главният държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев.
„Целта на срещата е да засили координацията между различните власти, представителите на лекарските организации, неправителствения сектор и самите родители за подобряване на информираността на обществото по темата, която е от съществено значение за човешкото здраве“, каза народният представител Ивелина Василева-модератор на събитието.
"Децата стават заложници на родителите си, които на принципа “чух нещо” и “някой каза, че имунизациите са опасни” ги лишават от здравна защита. По данни на Световната здравна организация, през миналата година в света са загинали 1,5 милиона деца от липса на ваксини", съобщи собственикът на УМБАЛ „Дева Мария“ Семир Абу Мелих.
На форума присъстваха депутатите от ГЕРБ Димитър Бойчев, Диана Саватева и Ася Пеева, управителят на УМБАЛ „Дева Мария“ д-р Даниела Георгиева, директорът на РЗИ-Бургас д-р Георги Паздеров, изпълнителеният директор на УМБАЛ – Бургас д-р Бойко Миразчийски, председателят на Комисията по
здравеопазване д-р Антонио Душепеев, общопрактикуващи лекари и специалисти от града и региона, както и представители на пациентски и родителски организации.
„Едни от най-големите постижения на медицинската наука през последните столетия са именно ваксините и антибиотиците. Те са спасили хиляди човешки животи. Често обаче забравяме за болестите, от които те ни предпазват“, каза д-р Дариткова. В 21 век е важно информацията да е достоверна с точен източник, подчерта тя. Така може да се противодейства на фалшивите новини, водещи до отклонения, които водят до рискове за цялото общество.
Според председателя на парламентарната здравна комисия е безспорен факт, че високият имунизационен обхват гарантира добра защита на населението от инфекциозни заболявания, които преди са били смъртоносни или инвалидизиращи. Разширяването на този обхват обаче се дължи най-вече на работата на общопрактикуващите лекари и педиатри, които са на терен и имат отговорността да убедят родителите и да отговорят адекватно на техните въпроси и притеснения.
Друг важен момент е да спре престъпното издаването на бележки за имунизации, които не са извършени. Д-р Дариткова напомни за горчивия опит от епидемията от морбили в България през 2009-2010 г. Тогава от „най-заразната сред заразните болести“ загиват 25 души, а 25 хиляди се разболяват. Главният държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев даде още статистически данни за заразените с морбили в последните години и подчерта, че предприетите мерки след 2010 г. за имунизация срещу
болестта са дали сериозен резултат. Към момента България е страната с най-малко случаи на заразени и смъртни случаи от морбили на Балканите.
През 2017 г. са регистрирани едва 164 заболели в страната, за сравнение с 460 болни и 26 починали в Румъния.Европейската и световната практика е показала, че за да се гарантира в
дадена страна да не възникват епидемии е нужно 95% покритие на имунизациите. За да се постигне по-широко покритие в страната при най-рисковата група – ромското население, се използват много ефективно здравните медиатори. В последните години се появяват още две рискови групи – тези на икономическите мигранти – хора работещи извън страната, които не се регистрират по местоживеене и групата на антиваксиналните движения.
През 2017 г. Министерството на здравеопазването за първи път е попълнило държавния резерв с ваксини, отчете като успех Главният държавен здравен инспектор. Той подчерта важността на това постижение, тъй като за целия процес от заявката през производството и до доставката на дадена ваксина са нужни между 1,5 – 2 години.
Д-р Кунчев предложи подобен форум да се проведе във всички региони, за да започне конструктивен диалог по темата за общественото здраве и усилията, които се полагат за разширяването имунизационната култура на българина.
Комисията за защита на потребителите забрани популярните сред тийнейджърите вейпове Vabeen, съобщиха от контролната институция. Този тип електронни цига…
0 Коментара