„В язовирът за питейна вода „Камчия“ вода ще има за още 108 дни, ако не завали. Те харчат зимата по 5 милиона кубика вода. По 250 000 кубика на ден се харчат зимата“. Това каза бившият екоминистър Емил Димитров.

Все още може да се закърпи положението за годината, добави той в ефира на bTV.







„Ние имахме един резерв от 20 милиона за война предвиден, така се казва. Но трябваше съоръжение да се купят и за него никой не си направи труда. Тогава се оказа, че има два земеделски язовира, които не се използват за нищо – „Порой“ и „Ахелой“, на територията на Бургас, които общо могат да поберат око 50 милиона кубика. Това означава цяла една година Бургас да си има вода, без да взима. Но нищо не се случи, защото се скараха коя фирма да го направи“, каза той.

„Камчия“ и „Ясна поляна“ са на 17% запълнени. Според него спасението е било именно в „Порой“ и „Ахелой“, за да може днес поне някаква вода да има там.

Той каза и защо в Северна България в момента има голяма криза с водата.


„Там са едни от големите водоеми и повърхностите води падат надолу. Такава е просто геологията. Там пропадат с времето надолу и затова количеството намалява. Затова винаги съм казал, че в Плевен всичките водоизточници започват да пропадат и да няма вода в тях, а в същото време чувам, че единият министър казва - не знаем какво да правим, другият каза: Давайте на земеделците да копаят с монтажа, за да си намерят вода. А като пресъхват язовири, започваш да копаеш и подземните води да вадиш какво ще стане ли - на всички баби ще пресъхнат кладенците. Това ще е резултатът в повечето места в Северна България“, обясни Димитров.

Той обясни защо според него става така.






„Сушата и старата водопреносна мрежа са причини, които се изтъкват за да се скрият други неща. Тези 52 язовира са същите съществували по времето на комунизма, водният обем е същият , как водата е стигала за всички плюс милиони дка да се поливат, сега не са милиони. След като водата излезе от язовирите започват злоупотребите. Първо ги пускат в реката през ВЕЦ-ове, за да изкарват пари, после има цели язовири, които са ликвидирани“, каза бившият екоминистър.


В Плевенско близо 20 селища са на режим, а в областния град имат вода само по осем часа в денонощието. 281 селища са на воден режим у нас.